878 osób ze środowiska muzyki poważnej we wspólnym liście do ministra kultury sprzeciwili się zwolnieniu z radiowej Trójki dziennikarza i działacza związkowego Marcina Majchrowskiego. – Zarząd Polskiego Radia zaczął szykanować neutralną światopoglądowo, specjalizującą się w propagowaniu kultury wysokiej redakcję Programu 2. Powrót do sytuacji z niechlubnych czasów stanu wojennego budzi nasz najgłębszy sprzeciw i oburzenie – uważają.
Marcin Majchrowski, dziennikarz muzyczny Dwójki i sekretarz Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu III i II Polskiego Radia, został zwolniony dyscyplinarnie w trybie korespondencyjnym (pismo ze zwolnieniem wysłano mu pocztą) w połowie grudnia br. Był kolejną osobą z kierownictwa tego związku, po Pawle Sołtysie i Wojciechu Doroszu, z którą Polskie Radio w ostatnich tygodniach pożegnało się w ten sposób. Majchrowski z publicznym nadawcą był związany przez 23 lata. Każda z tych zwolnionych osób zapowiedziała, że złoży odwołanie od dyscyplinarnego zwolnienia.
Tę decyzję we wspólnym liście do ministra kultury Piotra Glińskiego skrytykowało 878 osób ze środowiska muzyki poważnej, m.in. kompozytorzy, dyrygenci i wokaliści, a także melomani. Wyliczyli osiągnięcia zawodowe Marcina Majchrowskiego, dodając, że został zwolniony dyscyplinarnie „za to tylko, że jako przedstawiciel Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu Trzeciego i Drugiego PR wypełniał swoje powinności i upominał się o prawa koleżanek i kolegów degradowanych i odsuwanych od anteny”.
– Majchrowski nigdy nie zajmował się polityką – tylko i wyłącznie muzyką. Został zwolniony z pracy w sposób uwłaczający nie tylko godności, ale i prawu. Wywołało to powszechne oburzenie słuchaczy PR 2, a także wielu osób ze środowiska muzycznego, muzykologicznego, akademickiego – podkreślili sygnatariusze listu.
Ponadto skrytykowali decyzje kierownictwa Polskiego Radia dotyczące Dwójki. – Zarząd Polskiego Radia zaczął szykanować neutralną światopoglądowo, specjalizującą się w propagowaniu kultury wysokiej redakcję Programu 2. Powrót do sytuacji z niechlubnych czasów stanu wojennego budzi nasz najgłębszy sprzeciw i oburzenie. Nie zgadzamy się na niszczenie polskiej kultury poprzez odsuwanie od mediów tych osób, które najlepiej jej służą. Nie zgadzamy się na działania bezprawne i niesprawiedliwe – ocenili.
Nawiązali też do skrytykowania przez Piotra Glińskiego, m.in. w wywiadzie po „Wiadomościach”, materiałów w tym programie na temat organizacji pozarządowych. – Podzielamy ostre i szczere opinie Pana Ministra wypowiedziane 27.11 w TVP na temat jej nierzetelności. Czy na taką samą ocenę nie zasługuje także Zarząd Polskiego Radia? – zapytali ministra kultury.
Prawie tydzień temu do Piotra Glińskiego o interwencję w sprawie zwolnienia Marcina Majchrowskiego zaapelował przewodniczący Polskiej Rady Muzycznej.