Serwis jest skierowany zarówno do sektora przedsiębiorstw, które nie posiadają jednostek analitycznych w swojej strukturze, ale potrzebują wiarygodnej informacji o branży, w której działają, pracowników administracji publicznej, odpowiedzialnej za przestrzeganie zasad wprowadzania praw UE do polskiego prawodawstwa – jak i do osób indywidualnych ceniących sobie niezależne, rzetelne źródła wiedzy.
– Tematy dyskutowane na forum europejskim czy wprowadzone prawo, mają realny wpływ na funkcjonowanie wielu branż i sektorów, wymuszając zmiany w rodzimych przedsiębiorstwach i instytucjach – podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Igor Janke, prezes Fundacji Instytut Wolności.
Po co taki serwis?
Celem serwisu jest przekazywanie użytkownikom „rzetelnej informacji opartej na oryginalnych źródłach oraz brak stronniczości w jej podawaniu”. Zdaniem autorów – wybiórczość i zbyt późne publikowanie analiz powodują, że informacje z UE nie są prezentowane w Polsce we właściwy sposób. – Chcemy to zmienić i profesjonalnie informować społeczeństwo i podmioty w nim funkcjonujące w kluczowym aspekcie bycia członkiem wspólnoty krajów Unii Europejskiej – podkreśla Janke.
– Polska jest bardzo ważnym graczem na europejskiej arenie politycznej – mówi z kolei Joachim Weidemann, założyciel międzynarodowego serwisu Insight EU Monitoring, długoletni dziennikarz i menedżer mediowy, stypendysta pierwszego solidarnościowego rządu. – Aby efektywnie współtworzyć teraźniejszość i przyszłość Europy, polscy politycy, przedsiębiorcy oraz działacze społeczni potrzebują informacji z pierwszych ust europejskich instytucji. Z tego powodu chcemy rozwinąć naszą działalność tutaj – podkreśla Weidemann.
W portalu publikowane są sprawdzone informacje o działaniach Unii Europejskiej w obszarze prawodawstwa, podnoszonych i dyskutowanych na jej forum kwestii oraz wprowadzanych praw, dyrektyw i rozporządzeń.
Kim jest Igor Janke?
Niezależny think tank Instytut Wolności Igor Janke założył w 2012 roku. Organizuje on m.in. Szkołę Przywództwa, prowadzi projekty edukacyjne, gospodarcze i zajmuje się relacjami międzynarodowymi. Janke przez wiele lat pracował jako dziennikarz i menedżer mediów. Był m.in. redaktorem naczelnym PAP, współzałożycielem portalu Salon24, szefem działu politycznego „Rzeczpospolitej” oraz publicystą tego dziennika i „Uważam Rze”. Ponadto prowadził programy w TOK FM, TV Puls, TVP i Polsat News 2.
Obecnie od roku prowadzi podcast „Układ Otwarty”. Niedawno ogłosił start społeczności podcastu i podsumował pierwsze 12 miesięcy działania: to niemal 250 rozmów, a także 13 milionów odsłon i odsłuchań na wszystkich platformach podcastowych i YouTube.