Audycja Adama Federa w Radiu VOX FM po raz pierwszy pojawiła się w sobotę, 10 września. Program „Co Ludzie Powiedzą” będzie nadawany raz w tygodniu – w soboty w godz. 8-9. Audycja jest również dostępna jako podcast na stronie internetowej rozgłośni.
– Co tydzień będę nagrywać wypowiedzi ludzi na ulicach miast i wsi, by poruszać z nimi gorące tematy, które budzą największe emocje – mówi nam Adam Feder.
– To mocne, soczyste wypowiedzi Polaków o drożyźnie, biedzie, wojnie, aferach i politycznych podziałach. To sprawy, którymi teraz żyje ulica, okraszone ciętym komentarzem autora – dodaje Piotr Rzepka, dyrektor programowy Radia VOX FM.
Pierwsza audycja z Podkarpacia
W pierwszej audycji Adam Feder sprawdzał, czy Podkarpacie wciąż jest bastionem PiS. Dziennikarz wybrał się do Rzeszowa, gdzie nieopodal „patriotycznej ławki” pytał, czy mimo galopującej drożyzny, hamowania PKB czy problemów z opałem na zimę, mieszkańcy nadal popierają rządzącą partię. Adam Feder rozmawiał też z ludźmi w podkarpackiej wsi Wiewiórka, w której odbywały się obchody Dnia Ziemniaka.
Audycja „Co Ludzie Powiedzą” jest właściwie zapisem audio wywiadów, które w formie nagrań wideo Adam Feder publikuje regularnie na kanale „Super Expressu” na YouTubie. Program „Komentery” to jego zbiór rozmów z Polakami na aktualne tematy, które najbardziej rozgrzewają nastroje społeczne.
Adam Feder związany jest z „Super Expressem” od lutego 2020 r. Dziennik należy do Grupy ZPR Media, która jest jednocześnie właścicielem Radia VOX FM.
Feder stracił pracę w „Dzień dobry TVN”
Wcześniej Adam Feder pracował w telewizji TVN. Zwolniono go stamtąd pod koniec stycznia 2020 r. po tym, jak przygotował materiał dla „Dzień Dobry TVN” o wyglądzie koreańskiego piosenkarza Jeona Jung-kooka. Reporter pytał przechodniów, co sądzą na temat uznania wokalisty za najpiękniejszego mężczyznę na świecie. Trzymał przy tym portret nie Jung-kooka, tylko jego kolegi z zespołu BTS – Junga Ho-seoka. Komentarze pytanych osób były mocno krytyczne, a niektóre dosadne.
Emisję materiału poprzedziły wypowiedzi Anny Kalczyńskiej i Andrzeja Sołtysika, którzy żartowali, że na szczycie najpopularniejszych mężczyzn na świecie znalazł się koreański piosenkarz Jeon Jung-kook. Na zachowanie prowadzących spadła fala krytyki w mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze, gdzie wpisy o tej sprawie zamieszczano z tagiem „dziendobrytvisoverparty”. O materiale w „Dzień dobry TVN” poinformowało też kilka koreańskich serwisów internetowych. Zamieszczono też wzór listu otwartego krytykującego zachowanie prowadzących program, zachęcano do wysyłania go TVN-owi.
Konsekwencją tej sytuacji było zwolnienie Federa. Pracy nie stracili za to Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik. Adam Feder wystosował w kolejnych dniach oświadczenie, w którym napisał, że nie ma pretensji do nikogo, kto zamawia tematy i ocenia je przed emisją, jednak uważa, że „zrzucanie z sań na pożarcie” nie jest elegancką taktyką radzenia sobie przez stację z kryzysem wizerunkowym.
Wcześniej Superstacja, Nowa TV i TVP
Dziennikarz współpracował z „Dzień dobry TVN” od połowy 2019 r. – po tym, jak rozstał się z Superstacją, w której prowadził pasmo „Bez ograniczeń”. Przedtem przez ponad dwa lata był związany z telewizją Nowa TV jako reporter programu „24 godziny” i autor własnego cyklu „Federacja”. Wcześniej przez 13 lat pracował w Telewizji Polskiej jako reporter TVP Info, „Wiadomości”, „Panoramy” i „Teleexpressu”.
Według badania Radio Track w ub.r. VOX FM miało 3,5 proc. udziału w rynku słuchalności, o 0,1 pkt proc. więcej niż w 2020 r. Wydatki reklamowe w radiu w ub.r. zwiększyły się o 13,9 proc. (czyli 94,9 mln zł) do 776 mln zł.