Edward Vines pomiędzy majem 2020 a grudniem 2021 roku napisał do Maitlis i jej matki osiem listów wyrażających nieodwzajemnioną miłość w czasie, gdy już siedział w więzieniu. W ciągu 20 lat był kilkakrotnie wsadzany za kratki – na cztery miesiące, 18, 45 miesięcy, a w końcu na trzy lata. Sędzia prowadzący sprawę powiedział 52-letniemu wielbicielowi, że wykazał się „zapierającą dech w piersiach wytrwałością” w swoich staraniach o skontaktowanie się z ofiarą. Ustanowiony wcześniej wielokrotnie zakaz zbliżania się sędzia uznał w końcu za „bezsensowny”.
Vines dziennikarkę poznał w 1990 roku, gdy w tym samym czasie studiowali na Uniwersytecie w Oxfordzie. Prokurator Ian Way przed sądem mówił o „nienasyconym pragnieniu” oskarżonego. Vines przyznał, że gdy wyjdzie z więzienia, będzie nadal wysyłać listy do dziennikarki.
Emily Maitlis, dziennikarka programu informacyjnego BBC Newsnight, zdobyła popularność w Wielkiej Brytanii po przeprowadzeniu głośnego wywiadu z księciem Andrzejem, w którym przyznał się m.in. do przyjaźni ze skazanym przestępcą seksualnym Jeffreyem Epsteinem, co zaowocowało odejściem księcia z życia publicznego.
Rozmowę wyemitowano w 2019 roku, dwa miesiące po tym, jak Epstein został znaleziony martwy w swojej celi. Kulisy słynnego wywiadu ma pokazać planowany film fabularny „Scoop”. Do roli księcia przymierzany jest Hugh Grant.