Nowe pasmo informacyjne pod nazwą TVP3 Info ruszy w połowie września, gdy planowane jest otwarcie kanału przez przekop Mierzei Wiślanej. Jacek Kurski ujawnia, że utworzenie pasma to krok przejściowy do uruchomienia cogodzinnych lokalnych serwisów w TVP3, co miałoby nastąpić m.in. gdyby stacja trafiła na trzecie miejsce w dekoderach wszystkich operatorów i wszystkie wersje TVP3 były dostępne satelitarnie.
W nowym paśmie TVP3 Info, o którym portal Wirtualnemedia.pl informował jako pierwszy jeszcze w lipcu, prezentowane będą najważniejsze wydarzenia dnia z całej Polski, zebrane i zaprezentowane przez dziennikarzy oddziałów terenowych TVP. Będą tam materiały reporterskie, łączenia na żywo oraz komentarze.
Blok ma być nadawany w ramach pasma wspólnego TVP3 w dni powszednie od 10.00 do 14.30 oraz między 16.00 a 16.30. Za produkcję nowego bloku ma odpowiadać Telewizyjna Agencja Informacyjna.
Jacek Kurski ujawnia, że to etap przejściowy. Prezes TVP chciałby bowiem, aby TVP3 stało się zapasowym kanałem informacyjnym Telewizji Polskiej i by docelowo każdy ośrodek regionalny TVP nadawał co godzinę swój własny lokalny serwis.
Kurski zaznacza, że nastąpi to, gdy Telewizja Polska przejdzie na emisję w standardzie DVB-T2/HEVC – musi to nastąpić najpóźniej od końca 2023 r., ale może wcześniej. Wtedy TVP zyska więcej miejsca w telewizji naziemnej, co pozwoli jej uruchomić emisję wszystkich wersji TVP3 w jakości HD.
TVP3 na trzecim miejscu na każdym dekoderze?
Są też dwa inne warunki. Chodzi o to, by kanał TVP3 znalazł się na trzecim miejscu u każdego operatora kablowego i satelitarnego (obecnie stacja jest oferowana na różnych pozycjach na różnych dekoderach). Poza tym szef TVP chce, by wszystkie wersje TVP3 pojawiły się ma satelicie (obecnie platformy satelitarne mają w ofercie tylko kanał TVP3 Warszawa i to w wersji SD).
– Za mojej kadencji nakłady na oddziały terenowe wzrosły o 100 proc. Państwo wydaje na nie 400 mln zł, a ludzie nie mogą tego zobaczyć – mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski.
Jak wyliczył w czerwcu portal Wirtualnemedia.pl, koszt udostępnienia 16 wersji TVP3 na satelicie przez platformy cyfrowe opiewa na ok. 6 mln zł rocznie. TVP nie zamierza jednak do tego dokładać. Jacek Kurski uważa, że dodanie wszystkich wersji TVP3 na satelicie przez Canal+ i Polsat Box wymusi implementacja Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. – Mam nadzieję, że będzie to przepracowane jak najszybciej przez parlament – mówi Kurski.