Dzięki decyzji prezesa UKE Jacka Oko, podjętej na wniosek Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA, MUX 3 z kanałami TVP może nadawać w starym systemie naziemnym aż do końca 2023 roku. Na standard DVB-T2/HEVC do końca czerwca musiały jednak przejść multipleksy ze stacjami czołowych nadawców komercyjnych, jak Polsat i TVN.
W czerwcu prezes TVP Jacek Kurski wywiadzie dla TVP Info sugerował, że nowy standard naziemny z kanałem 4K Telewizja Polska uruchomi na piłkarski mundial, czyli do 20 listopada.
„Myślimy, że już na mundial będziemy mogli państwa zaprosić do nowego formatu DVB-T2, który daje nowe możliwości, np. w telewizji naziemnej będą mogli oglądać państwo mundial w Katarze w 4K” – powiedział Jacek Kurski.
Część uczestników rynku uznała to za zapowiedź szybszego przejścia MUX 3 TVP na nowy standard. – Kluczowe dla nas jest to, czy zgodnie ze wstępną zapowiedzią TVP przełączy się na nowy standard nadawania na sezon jesienny przed mistrzostwami świata – powiedział w zeszłym tygodniu Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls, pytany o to, kiedy prywatne telewizje wystąpią o zapowiadane rekompensaty od Skarbu Państwa za straty spowodowane pozostawieniem w starym systemie tylko MUX z kanałami TVP.
Telewizja Polska oficjalnie nie komentuje sprawy. Z informacji „Presserwisu” wynika jednak, że na czas mundialu publiczny nadawca uruchomi TVP 4K w telewizji naziemnej, ale nie na trzecim multipleksie. Ten – według aktualnych planów – nadal ma nadawać w starym standardzie. Z kolei TVP 4K ma pojawić się w nowym systemie na tzw. testowym MUX TVP, który obejmuje zasięgiem prawie cały kraj. UKE wydał zgody na jego kolejne roczne emisje już m.in. w marcu i kwietniu br.
Dla TVP pozostawanie w starym standardzie to dodatkowi widzowie i dodatkowe przychody z reklam. Część odbiorców nie wymieniła bowiem dekoderów czy telewizorów i po zmianie standardu naziemnego nie może już oglądać Polsatu czy TVN, ale nadal ma dostęp do TVP 1 i TVP 2. Według danych Krajowego Instytutu Mediów na koniec lipca nieprzygotowanych do odbioru kanałów w nowym standardzie było 1,11 mln gospodarstw domowych.