Stacje komercyjne wciąż z mniejszym zasięgiem niż przed przejściem na DVB-T2/HEVC

Tunery obsługujące DVB-T2/HEVC w sklepie

Choć od ostatniego etapu przejścia na DVB-T2/HEVC minęło ponad 6 tygodni, to nadal wszystkie multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej poza MUX-3 z kanałami TVP mają mniejszy zasięg niż przed zmianą standardu. – Na bieżąco monitorujemy nasze straty, które wciąż się kumulują – mówi Wirtualnemedia.pl Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

28 marca, 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca kolejne regiony zmieniały standard naziemnej telewizji cyfrowej. Przejście na DVB-T2/HEVC wiązało się z poprawą jakości obrazu. Wszystkie stacje w tym standardzie są bowiem nadawane w wysokiej rozdzielczości.

Gospodarstwa domowe z telewizorami lub tunerami niekompatybilnymi z DVB-T2/HEVC traciły jednak dostęp do kanałów telewizyjnych nadawanych na MUX-1, MUX-2 i MUX-4. To: TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2, TV Trwam, Fokus TV, Stopklatka i Wydarzenia24.

Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że na początku operacji do odbioru nowego standardu nie było przystosowanych 1,8 mln gospodarstw domowych. Obecnie to 1,23 mln domostw.

TVP uprzywilejowana?

Odbiorcy naziemni szybciej wymieniliby sprzęt, gdyby nie możliwość dalszego odbioru głównych kanałów Telewizji Polskiej w starym standardzie. W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poprosił prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko, aby MUX-3 mógł nadawać w DVB-T do końca 2023 roku. Multipleksowi z TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia towarzyszy bowiem Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE pozytywnie rozpatrzył wniosek MSWiA ze względu na wojnę na Ukrainie. Wywołało to duże niezadowolenie ze strony nadawców komercyjnych, którzy wraz z przechodzeniem kolejnych regionów na DVB-T2/HEVC traciły widzów nieprzystosowanych do nowego standardu. Właściciel domu mediowego OMD Jakub Bierzyński w rozmowie z Wirtualnemedia.pl wyliczył nawet, że straty z tytułu utraconych przychodów reklamowych mogą zbliżyć się nawet do 0,5 mld zł.

Wiosną nadawcy prywatni zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji prowadzili rozmowy z UKE w sprawie kompromisu, który ograniczyłby ich straty. Nie doszło do porozumienia. Stacje prywatne chcą domagać się od Skarbu Państwa rekompensat z powodu utraconych przychodów. Jako pierwszy głośno o tym mówił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prezes Telewizji Puls Dariusz Dąbski. Zdaniem stacji komercyjnych, TVP jest w uprzywilejowanej pozycji, ponieważ jej główne anteny nie zmieniły standardu. Tym samym nie były narażone na utratę przychodów reklamowych.

Czy prywatne telewizje podjęły już jakieś działania w sprawie rekompensat? – Nawiążę do mojej wypowiedzi sprzed miesiąca – cały czas zbieramy wszystkie dane i na bieżąco monitorujemy nasze straty, które wciąż się kumulują. Kluczowe dla nas jest to, czy zgodnie ze wstępną zapowiedzią TVP przełączy się na nowy standard nadawania na sezon jesienny przed Mistrzostwami Świata i czy Ministerstwo Cyfryzacji, zgodnie z deklaracją, rozpocznie skuteczną, ogólnopolską kampanię informacyjną. Dopiero jak to nastąpi i zakończy się finalnie proces przełączania, uwzględniający TVP, będziemy mogli wyliczyć nasze całkowite straty – mówi Wirtualnemedia.pl Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls. Prezes TVP Jacek Kurski zasugerował, że okazją do przejścia MUX-4 na nowy standard będą Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które rozpoczną się 21 listopada br. Wówczas TVP zamierza reaktywować kanał TVP 4K.

Mniejsze zasięgi multipleksów ze stacjami komercyjnymi

Z danych Nielsena, które portal Wirtualnemedia.pl otrzymał od TV Puls wynika, że w regionach objętych IV etapem zmiany standardu (województwo lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, centralna część mazowieckiego) zasięg MUX-1 jest mniejszy o 13 proc. niż przed przejściem na DVB-T2/HEVC. Ponad 6 tygodni po zmianie zasięg MUX-2 zmniejszył się o 14 proc.. MUX-3 z kanałami TVP poprawił z kolei zasięg o 2 proc.

I etapem przejścia na DVB-T2/HEVC objęte były województwa dolnośląskie i lubuskie. W ich przypadku sytuacja wygląda nieco lepiej dla nadawców prywatnych. Choć MUX-1 po 19 tygodniach ma wciąż o 4 proc. mniejszy zasięg niż przed zmianą standardu, to MUX-2 poprawił go o 3 proc. Multipleks z kanałami TVP zwiększył zasięg aż o 16 proc. W niektórych lokalizacjach uruchomiono bowiem dodatkowe nadajniki MUX-3. Na razie na DVB-T2/HEVC nie musi przechodzić MUX-8, gdzie są nadawane: TVP Kultura, TVP Kobieta, kopia TVP ABC, Nowa TV, Metro, Zoom TV i WP. W regionach po II i III etapie przejścia zasięg tych stacji wzrósł o odpowiednio 14 i 12 proc.