Andrzej Duda: Radio Maryja i wspólnota wokół stacji to fenomen duchowy, medialny i społeczny

Andrzej Duda podczas wizyty w redakcji Radia Maryja

Radio Maryja i wspólnota skupiona wokół stacji to fenomen duchowy, medialny i społeczny – napisał w liście do uczestników spotkania środowisk Radia Maryja w Toruniu prezydent RP Andrzej Duda. Jak ocenił, bez stacji nie sposób wyobrazić sobie polskiego życia publicznego.

W czternastej edycji Dziękczynienia w Rodzinie – dorocznego spotkania środowiska Radia Maryja w Toruniu – wzięli udział m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych, a także tłumy wiernych z całego kraju.

„Radio Maryja i wspólnota skupiona wokół tej stacji to wspaniały duchowy, medialny i społeczny fenomen” – napisał w liście do uczestników wydarzenia prezydent RP Andrzej Duda. List odczytała szefowa jego kancelarii.

Andrzej Duda dziękuje „Rodzinie Radia Maryja”

„Bez jego udziału nie sposób wyobrazić sobie polskiego życia publicznego i nie sposób wyobrazić sobie narodowej debaty poświęconej najważniejszym dla Polski sprawom” – dodał prezydent Duda.

Dziękował wszystkim współtworzącym „Rodzinę Radia Maryja” za służbę ojczyźnie, podtrzymywanie ducha patriotyzmu i kultywowanie dziedzictwa wiary i tradycji, „które czyni nas Polakami”. Duda podkreślił, że należy też docenić „obywatelską wrażliwość, odpowiedzialność i zaangażowanie”.

Minister Czarnek: jesteście absolutnie niezbędni w procesie wychowawczym

Mszy świętej przewodniczył bp toruński Wiesław Śmigiel. Podkreślał on rolę Radia Maryja w ewangelizowaniu Polaków. Dziękował za całe środowisko przepojone „głęboką wiarą i miłością do ojczyzny”.

Minister Czarnek podziękował uczestnikom spotkania. „Jesteście absolutnie niezbędni w procesie wychowawczym, wychowywania młodych pokoleń Polaków” – powiedział. W ocenie szefa MEiN „rodzice i dziadkowie nie mogą abdykować – mają władzę wychowawczą”. „To oni w pierwszej kolejności, czyli wy, my wszyscy, mamy święty obowiązek wychowywać młode pokolenia” – wskazał Czarnek.

W ramach spotkania środowisk Radia Maryja na placu przed Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II stanęła Mobilna Strefa Zdrowia.

Projekt „Zdrowe Życie” to ogólnopolska akcja zainaugurowana 3 czerwca przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ma promować profilaktykę zdrowotną wśród Polaków. Temu mają służyć bezpłatne badania, konsultacje medyczne i edukacja zdrowotna. Projekt przygotowano przy współpracy czterech instytucji: Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia i PZU SA.

Podczas briefingu prasowego w Toruniu minister edukacji mówił, że ten program wpisuje się w kierunek działań szefowanego przez niego resortu w ramach wychodzenia z epidemii COVID-19. „Chcemy współpracować w ramach tego programu głównie na polu edukacyjno-informacyjnym” – podkreślił Czarnek.

Przemawiająca w imieniu wszystkich szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych mówiła o wielkim bólu i stracie w obliczu wypadku polskiego autokaru w Chorwacji.

„W tym dzisiaj radosnym dniu dotarła do nas bardzo smutna informacja o wypadku polskiego autokaru. Pielgrzymi jadący do Medjugorie na terenie Chorwacji mieli wypadek. Są ofiary śmiertelne, są ranni. Wiemy, że minister Adam Niedzielski udał się na miejsce. Z tego miejsca — w imieniu nas wszystkich — tutaj zgromadzonych, biorących udział w konferencji prasowej, ale myślę, że w imieniu wszystkich zgromadzonych tu pielgrzymów składamy rodzinom bardzo serdeczne wyrazy współczucia. Jesteśmy z wami w myśli i w modlitwie” – powiedziała szefowa prezydenckiej kancelarii.

Politycy PiS na uroczystościach Radia Maryja

Od lat czołowi politycy Zjednoczonej Prawicy biorą udział w najważniejszych uroczystościach Radia Maryja, m.in. grudniowych rocznicach startu nadawania i organizowanych w wakacje pielgrzymkach „Rodziny Radia Maryja” na Jasną Górę.

Na początku grudnia ub.r. rozgłośnia świętowała 30-lecie działania. Listy z tej okazji skierowali prezydent Andrzej Duda i wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Naruszana jest nasza integralność terytorialna, a działania mają w tle dążenie do zmiany układu sił w naszej części Europy. My nie ustąpimy – podkreślił Kaczyński.

W uroczystości uczestniczyli natomiast m.in. ministrowie: obrony Mariusz Błaszczak, edukacji i nauki Przemysław Czarnek, sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Co by było, gdyby nie Radio Maryja? Walec laicyzacji przejechałby nas jak na Zachodzie – stwierdził Przemysław Czarnek podczas zeszłorocznego Dziękczynienia w Rodzinie.

Radio Maryja od 31 lat

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem internetu na całym świecie.

W drugim kwartale br. stacja miała 1,5 proc. udziału w rynku słuchalności radia, wobec 1,6 proc. rok wcześniej (według badania Radio Track).

Nadawcą Radia Maryja jest Warszawska Prowincja Redemptorystów, a jego założycielem i szefem – ojciec Tadeusz Rydzyk.