Od 15 lutego kanał TVP3 Warszawa jest nadawany w wysokiej rozdzielczości. Stację w tej jakości obrazu można oglądać za pośrednictwem multipleksu eksperymentalnego Telewizji Polskiej oraz wybranych operatorów płatnej telewizji. W kolejnych miesiącach na emisję w HD miały przejść pozostałe ośrodki regionalne telewizji publicznej. TVP3 Poznań ogłosiła nawet, że w jej przypadku nastąpi to 1 maja br. Tak się jednak nie stało.
Stary standard utrudnia TVP3 przejście na HD
Zapowiedź TVP3 Poznań pojawiła się na kilka dni przed informacją o wniosku ministra spraw wewnętrznych do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Szef MSWiA Mariusz Kamiński w związku z wojną na Ukrainie zwrócił się do kierującego UKE Jacka Oko o możliwość dalszej emisji MUX-3 w starym standardzie naziemnym. Regulator pozwolił na emisję trzeciego multipleksu w DVB-T do końca 2023 roku.
W skład trzeciego MUX-3 wchodzą: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD i TVP Historia. Nowy standard DVB-T2/HEVC pozwala na emisję większej liczby kanałów w lepszej jakości obrazu. W MUX-3, nadawanym w starym standardzie, nie ma więc miejsca na TVP3 HD. W Wielkopolsce do zmiany standardu doszło pod koniec kwietnia. Nie objęła ona tylko MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie są nadawane stacje komercyjne. 1 maja br. kanał TVP3 Poznań nie mógł zatem rozpocząć emisji w HD.
Operatorzy powoli włączają do oferty TVP3 Warszawa HD
Choć MUX-3 nie zmienił standardu, to multipleks eksperymentalny TVP dociera do 90 proc. mieszkańców Polski. Osoby mieszkające w innych województwach niż mazowieckie w jakości HD mogą oglądać jedynie TVP3 Warszawa. Technicznie możliwe byłoby zaoferowanie w tym MUX innych wersji TVP3, ale sieć nadajników testowego multipleksu nie pokrywa się z granicami województw.
TVP nie odpowiada na pytania dotyczące dat uruchomienia kolejnych wersji TVP3 w HD i możliwości wykorzystania multipleksu eksperymentalnego. Nadawca publiczny twierdzi, że emisja warszawskiego ośrodka w wysokiej rozdzielczości dociera do coraz większej liczby widzów.
– Program TVP3 Warszawa w HD jest dostępny w ramach odpowiedniego dla tego programu obszaru m.in. w UPC, JMDI, Toya, T-Mobile. Zasięg kablowy sukcesywnie rośnie. W obszarze emisji satelitarnej TVP3 szczególnie istotny jest brak pozostałych programów regionalnych, choć oczywiście zachęcamy operatorów platform satelitarnych do podniesienia jakości TVP3 Warszawa do HD – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.
Niedawno prezes TVP Jacek Kurski zasugerował, że trwają prace nad przepisami, które umożliwią zaoferowanie wszystkich wersji TVP3 w ofercie platform satelitarnych Polsat Box, Canal+ i Orange. Platformy cyfrowe oferują tylko TVP3 Warszawa w jakości SD. Emisja wszystkich wersji w HD kosztowałaby wiele milionów złotych rocznie. Na przykład niemieccy nadawcy publiczni samodzielnie finansują emisję satelitarną swoich stacji regionalnych, a nawet ich mutacji powiatowych.