Przewodnicząca Ukraińskiej KRRiT dziękuję Polskiemu Radiu

Przewodnicząca Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii Ukrainy Olha Herasymiuk podziękowała za działania Polskiemu Radiu dla Ukrainy.

Nie wiem, czy ktokolwiek w Europie zrobił tyle, co wy. Dzięki wam miliony naszych obywateli, którzy znaleźli tu schronienie, słyszą swój język i czują waszą przyjaźń. Szczególnie ważne jest to, że ukraińskie dzieci mogą słuchać ukraińskich bajek i audycji w swoim języku. Staracie się utrzymać ich ukraińską tożsamość podczas ich pobytu w Polsce, co jest bardzo cenne. Robicie dla nas dużo dobrego, za co szczególnie dziękujemy Polskiemu Radiu” – powiedziała Olha Herasymiuk goszcząca w Warszawie.

Polskie Radio na swoich antenach od 24 lutego, czyli pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę, informuje nie tylko o sytuacji na froncie, ale również wspiera ukraińskich emigrantów w Polsce. Polskie Radio rozszerza również ofertę skierowaną do gości zza wschodniej granicy – emitując audycje dziennikarzy Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy. Publiczny nadawca uruchomił Polskie Radio dla Ukrainy, a od początku agresji Rosji na naszego sąsiada nadaje także serwisy w języku ukraińskim w Jedynce i Trójce. Olha Herasymiuk podkreśliła, że „to bardzo ważne działania”.

13 lipca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podpisała Memorandum o współpracy w dziedzinie regulacji działalności nadawczej z Krajową Radą Telewizji i Radiofonii Ukrainy. Dokument definiuje zakres współpracy między organami regulacyjnymi Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy w zakresie rynku mediów i zachowania bezpieczeństwa informacyjnego obydwu krajów. Jego celem jest również pogłębianie wzajemnych więzi kulturalnych oraz umacnianie przyjaznych stosunków między naszymi krajami.

Wiadomości w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców. Portal PolskieRadio24.pl uruchomił streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Polskie Radio udostępniło także w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. To dodatkowy kanał odbioru, dzięki któremu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy, mogą słuchać programu radiowego w swoim języku. Z kolei dzięki pomocy Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie do sierocińca dla dzieci „Wułyk” w mieście Równe trafił generator elektryczny.

Podziękowania płyną również od Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy

Kilka dni temu Polskie Radio dla Ukrainy otrzymało podziękowania od Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy za systematyczne, obiektywne, kompletne i merytoryczne przedstawienie ich działań w obronie kraju oraz rozwój stosunków dwustronnych, w szczególności w sferze wojskowej. W poście opublikowanym na Facebooku Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych napisano, że Ukraińcy są wdzięczni wszystkim polskim obywatelkom i obywatelom za otwarte serca i domy dla milionów ukraińskich kobiet i dzieci, które znalazły schronienie w Polsce.

Polskie Radio dla Ukrainy to rozgłośnia informacyjno-publicystyczno-muzyczna skierowana do osób przybywających z Ukrainy oraz Ukraińców na stałe mieszkających w Polsce. Obecnie program jest dostępny w technologii cyfrowej w DAB+ i na dwóch częstotliwościach – w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie – na częstotliwości 93,3 MHz. Integralną częścią ramówki stacji są autorskie audycje dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy w języku ukraińskim.