Maciej Piasecki dołączył do Resetu Obywatelskiego

Będzie relacjonował demonstracje

Maciej Piasecki

Po odejściu z OKO.Press, reporter Maciej Piasecki dołączył do Resetu Obywatelskiego (Fundacja Arbitror). Jego podstawowym zadaniem będzie relacjonowanie demonstracji ulicznych w polskich miastach. – Być może poeksperymentuję teraz z formami takimi jak VR czy relacje 360 stopni – zapowiada w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Piasecki.

Piasecki pracował z OKO.Press od 2018 roku, również relacjonując tam uliczne protesty i demonstracje. W 2019 roku podczas kontrdemonstracji do Marszu Równości w Lublinie został także zaatakowany i pobity, za co w czerwcu 2021 roku wyrok usłyszał jeden z napastników. W 2020 roku Piasecki relacjonował dla macierzystej redakcji protesty na Białorusi. W marcu 2021 roku – protesty przedsiębiorców, zmuszonych do lockdownowych ograniczeń.

„Tu Piasecki” w Resecie Obywatelskim

Z początkiem czerwca br. reporter rozstał się z OKO.Press, nie tłumacząc, co stało za taką decyzją. Teraz – jak ustaliliśmy – dołączył do zespołu Resetu Obywatelskiego. Będzie prowadził relacje pod zbiorczym tytułem „Tu Piasecki”; trafią one na media społecznościowe i kanał youtube’owy Resetu.

– To niewielkie medium, w porównaniu z profilami OKO.Press zasięgi są kilkadziesiąt razy mniejsze – ale dla mnie istotniejsze było zawsze dokumentowanie rzeczywistości obywatelskiego społeczeństwa, niż cyferki, a etosu pracy w zasadzie nie muszę teraz zmieniać – komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Piasecki. – Przez kilka miesięcy chcę trochę zwolnić z relacjami z ulic (materiałów będzie mniej, niż przez ostatnie lata ), być może poeksperymentuję za to z formami takimi jak VR czy relacje 360* – dodaje.

W planach – dokument o pomocy dla Ukrainy

Maciej Piasecki pracuje też z grupą osób z mediów i aktywizmu nad krótkometrażowym dokumentem na temat oddolnych, partyzanckich konwojów humanitarnych jakie wysyłane są dla Ukrainy: – Mamy sporo nagrań i jesteśmy na etapie kompletowania funduszy – informuje Wirtualnemedia.pl.

Reset Obywatelski istnieje od jesieni 2020 roku, wydawcą kanału jest Fundacja Arbitror, a jego działalność w całości finansowana jest z crowdfundingu. Programy emitowane są za pośrednictwem YouTube’a i Facebooka, dostępne są także w formie podcastów (m.in. na Spotify, Google Podcast i Apple Podcast). Redaktorem naczelnym jest Marcin Celiński, a sekretarzem redakcji Kornel Wawrzyniak. Medium stworzyli byli dziennikarze internetowego Halo.Radio, którzy odeszli ze stacji pod koniec 2020 roku, zarzucając jej szefowi „stosowanie cenzury”.