Michał Szafrański swoją decyzję o zawieszeniu prowadzenia Jak Oszczędzać Pieniądze ogłosił w dziesiątą rocznicę uruchomienia bloga. Zwrócił uwagę, że dekadę temu miał wrażenie, że w polskim internecie brakuje rzetelnych blogów o finansach osobistych.
– Jednak dzisiaj coraz częściej mam poczucie, że co miałem na blogu napisać, to już napisałem i że tematy, które są dla mnie aktualnie interesujące – są dosyć niszowe i nie mam przekonania, że warto je tu poruszać albo, że powinienem je tu poruszać – stwierdził.
– Z drugiej strony – istnieje już cała masa dobrych blogów finansowych, które niosą dalej ten kaganek oświaty i dzięki którym czuję się „rozgrzeszony” – że ja już tego robić nie muszę. Trochę jak sztafeta. Przebiegłem swój dystans i uważam moją zmianę za zakończoną – dodał autor Jak Oszczędzać Pieniądze.
Szafrański zaznaczył, że w lutym 2023 roku skończy 50 lat i chce już w pełni korzystać z niezależności finansowej, którą sobie zapewnił. – To dla mnie dosyć symboliczny moment rozpoczynający kolejną dekadę życia, w której to, co postrzegam jako „pracę”, chcę już traktować wyłącznie jako „element uzupełniający”. Ten czas chcę współdzielić przede wszystkim z najbliższymi – póki jeszcze go mam 🙂 – wyjaśnił.
Jak Oszczędzać Pieniądze dalej z rankingami
Wszystkie dotychczasowe treści na Jak Oszczędzać Pieniądze nadal będą dostępne, natomiast nie będą już pojawiały się nowe wpisy. – Dla jasności: pewnie całe życie będę w taki czy inny sposób pracował, bo to lubię. Ale to czego nie lubię – to nieuzasadnione oczekiwania w stosunku do mojej osoby. Stąd też między innymi motywacja do „zdjęcia sobie z głowy” bloga jako takiego – zaznaczył Szafrański.
Na blogu dalej będzie też aktualizowany ranking lokat i kont bankowych. – Kiedykolwiek do niego nie zajrzycie, to znajdziecie tam zawsze aktualne informacje. Gdyby miało się to zmienić, to po prostu to zakomunikuję a sam ranking – usunę – zaznaczył autor.
Michał Szafrański zapowiedział, że nadal będzie aktywny na uruchomionej dwa lata temu platformie Klan Finansowych Ninja dla osób najbardziej zainteresowanych rozwojem w zakresie finansów osobistych. Platforma ma obecnie prawie 5 tys. członków, uczestnictwo jest odpłatne, nowe osoby są przyjmowane w ramach cyklicznych naborów. Już w 2020 roku sprzedaż subskrypcji do Klanu Finansowych Ninja przyniosła 1,8 mln zł przychodów. –
Dzisiaj wielu Klanowiczów znam osobiście lub przynajmniej z imienia i nazwiska, dyskusji i poglądów, którymi dzielimy się zarówno na forum, jak i w trakcie spotkań online i tradycyjnych. To bardziej przypomina spotkania w zamkniętym gronie dobrych znajomych, niż publiczną obecność w internecie, gdzie – nie oszukujmy się – większość z Czytelników jest dla mnie po prostu anonimowa – opisał Szafrański.
Michał Szafrański z książkami i podcastem
Przez dekadę w ramach bloga Jak Oszczędzać Pieniądze opublikowano kilka kursów i szkoleń dotyczących finansów osobistych. Michał Szafrański przez lata przygotowywał podcast Więcej niż Oszczędzanie Pieniędzy (ukazały się jego 143 odcinki).
W 2016 roku Szafrański w ramach self publishingu wydał książkę „Finansowy ninja”, która sprzedała się do tej pory w ponad 110 tys. egz. W 2018 roku ukazała się jego kolejna książka: „Zaufanie, czyli waluta przyszłości”.
Michał Szafrański od lat jest jednym z najpopularniejszych blogerów finansowych. W 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Dariusza Fikusa w dziedzinie ekonomii za cyklu artykułów na blogu o lokatach strukturyzowanych oraz kondycji Idea Banku i Getin Noble Banku. W połowie ub.r. zaczął promować, nie pobierając za to wynagrodzenia, platformę inwestycyjną Finax.