Autorami skargi są: posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, dziennikarz radiowy Artur Andrysiak, były prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński i były członek KRRiT Krzysztof Luft. Już wcześniej skarżyli się do regulatora m.in. na nieustanne powtarzanie wypowiedzi „für Deutschland”.
Regulator przychylił się wówczas do sugestii, że powtarzanie w „Wiadomościach” sformułowania „für Deutschland” nie stanowiło bezstronnej informacji i naruszało art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji. W ocenie Rady – „zastosowanie takiego zabiegu nie stanowiło bezstronnej informacji” w rozumieniu art. 21 ustawy. Przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski, wystąpił więc do Telewizji Polskiej zwracając uwagę, że jest zobowiązana do przestrzegania przepisów, które nakładają na media publiczne obowiązek „rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk”.
TVP zignorowała polecenie KRRiT?
Autorzy ostatniej skargi twierdzą, że nadawca publiczny zignorował zalecenie regulatora. – Niestety mimo kolejnych wystąpień Pana Przewodniczącego do nadawcy „słynna”, powtórzona w głównym wydaniu „Wiadomości” już ponad stukrotnie, wypowiedź „für Deutschland” wciąż powraca w kolejnych wydaniach. W głównym wydaniu Wiadomości w TVP1 nadanym w dniu 21.06.2022 została ona wmontowana w 24’36” audycji – znów całkowicie wyrwana z kontekstu i bez związku z treścią materiału, w którym się znalazła – jedynie na hasło Donald Tusk – zauważają.
– Zarzucamy nadawcy uporczywe działanie sprzeczne ze wskazanymi w Ustawie o Radiofonii i Telewizji zadaniami medium publicznego, jakim jest TVP S.A., określonymi w art. 21 ust. 2 pkt 2) tejże ustawy, tj. powinności rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą a także sprzeczne z art. 21 ust 1, zobowiązującym media publiczne do zachowania „pluralizmu, bezstronności i wyważenia” – dodają.
Opozycyjni członkowie rady programowej TVP doceniają dotychczasowe działania przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego w tej kwestii. – Z satysfakcją przyjęliśmy kolejne odpowiedzi Pana Przewodniczącego na nasze skargi dotyczące sposobu przedstawiania Donalda Tuska w audycjach informacyjnych TVP. Analizy dokonane przez KRRiT wskazywanych przez nas audycji, potwierdziła bowiem naszą ocenę, dotyczącą naruszenia przez TVP art. 21 ustawy – poprzez wplatanie do różnych materiałów, wyrwanych z kontekstu i zmienionych kolorystycznie fragmentów nagrań archiwalnych, zgromadzonych przy innych okazjach, w tym słowa „für Deutschland”, wypowiedziane przez Donalda Tuska. Wiemy też o podobnych odpowiedziach Pana Przewodniczącego na skargi innych telewidzów dotyczące tej sprawy – piszą.
Sugerują, żeby regulator ukarał TVP. – Wobec tego uporczywego naruszania przez Wiadomości TVP art. 21 Ustawy o Radiofonii i Telewizji, lekceważącego również kolejne wystąpienia Pana Przewodniczącego, oczekujemy podjęcia bardziej skutecznych działań, które zapobiegną powtarzaniu tych samych naruszeń Ustawy, na której straży stoi kierowana przez Pana Przewodniczącego Rada – proponują.
Z danych Nielsena wynika, że w maju br. średnia widownia „Wiadomości” w TVP1 i TVP Info wyniosła 2,19 mln osób.