Podczas wojny w Ukrainie zginęło ośmiu dziennikarzy, 12 zostało rannych

Reporterzy bez Granic odnotowali w Ukrainie 41 przypadków ataków na oznakowanych dziennikarzy i obiekty mediów

Siedmiu dziennikarzy nie żyje, a 12 zostało rannych na terenie Ukrainy od wybuchu wojny 24 lutego do 18 maja – liczbę ofiar podsumowała organizacja Reporterzy bez Granic, monitorująca na całym świecie ataki na pracowników mediów.

Podsumowanie to nie objęło jednak ostatniej ofiary –  wczoraj, podczas relacjonowania operacji ewakuacji w pobliżu Siewierodoniecka, zabity został Frederic Leclerc-Imhoff, francuski dziennikarz stacji BFM TVm. Rosjanie ostrzelali samochód jadący po ludzi, którzy chcieli ewakuować się z obwodu ługańskiego. Leclerc-Imhoff miał 32 lata, a był to już jego drugi pobyt w objętej wojną Ukrainie. Catherine Colonna, szefowa MSZ Francji, domaga się w tej sprawie śledztwa.

Ostrzelana przez Rosjan została też ekipa Biełsatu – było to 25 kwietnia w miejscowości Bezruki pod Charkowem. Ales Barazenka i Dzyanis Dudziński robili tam materiał o brygadzie ratowniczej. Na szczęście skończyło się na strachu. Podobnych przypadków ostrzelania reporterów odnotowano w Ukrainie w opisywanym okresie osiem.

Opublikowany w ubiegłym tygodniu raport uwzględnia również zgłoszone zaginięcia czworga dziennikarzy. Wszyscy odnaleźli się – byli zatrzymani przez siły rosyjskie, a później zostali zwolnieni.

Z siedmiu potwierdzonych przez ukraińskie władze śmierci dziennikarzy do większości doszło w Kijowie i jego okolicy podczas rosyjskiego oblężenia w marcu. Jedynie Mantas Kvedaravicius, litewski dokumentalista, zginął, gdy 2 kwietnia usiłował opuścić Mariupol.

Ilu dziennikarzy zginęło w 2022?

W sumie Reporterzy bez Granic odnotowują w swoim raporcie 41 przypadków rosyjskich ataków na osoby noszące na kamizelkach i hełmach oznakowanie „Press” oraz na obiekty związane z nadawaniem programów telewizyjnych.

Według „Barometru” RSF, rejestrującego na bieżąco przemoc wobec dziennikarzy na całym świecie, od początku roku zginęło łącznie 26 dziennikarzy i dwóch pracowników mediów. Również ośmiu dziennikarzy straciło w tym roku życie w Meksyku.