Jarosław Sellin: pazur polityczny w programach informacyjnych TVP, pełen pluralizm w TVP Info

Jarosław Sellin

Wiceminister kultury Jarosław Sellin przyznał, że w programach informacyjnych Telewizji Polskiej pojawił się „pewien pazur polityczny”, natomiast w programach publicystycznych TVP Info panuje pełen pluralizm. Zwrócił też uwagę, że abonament rtv jest przeznaczony nie tylko na TVP, lecz także na regionalne rozgłośnie Polskiego Radia.

Jarosław Sellin w piątek wywiadzie w radiowej Trójce ocenił, że dzięki zmianom w Telewizji Polskiej, które nastąpiły od początku ub.r., zwiększył się pluralizm na rynku telewizyjnym.

– Przez wiele, wiele lat, oglądając serwisy informacyjne trzech najważniejszych telewizji w Polsce nie widziałem między nimi żadnych różnic. Wszystkie mówiły mniej więcej o tym samym, hierarchizowały tematykę tak samo, sympatyzowały z jedną stroną, a nie sympatyzowały z drugą. Dzisiaj mamy zapewniony pluralizm – uważa wiceminister kultury.

Jego zdaniem w programach informacyjnych TVP „pojawił się nawet pewien pazur polityczny”. – Widzę ten pazur w serwisach informacyjnych, ale widzę też na przykład powrót poważnej problematyki międzynarodowej, której wcześniej brakowało – stwierdził.

W czwartek po pierwszym czytaniu posłowie skierowali do prac w komisji rządowy projekt nowelizacji ustawy abonamentowej. Zakłada on uszczelnienie poboru abonamentu rtv od klientów płatnej telewizji, których dane mają przekazywać Poczcie Polskiej sieci kablowe i platformy cyfrowe.

W debacie sejmowej nad projektem, a także na środowym posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu dotyczącym sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za ub.r., posłowie opozycji krytykowali przede wszystkim Telewizję Polską pod rządami Jacka Kurskiego. Zarzucali jej, że jest tubą propagandową rządu, wytykali spadki oglądalności i wyników finansowych.

Jarosław Sellin w Trójce podkreślił, żeby na media publiczne nie patrzeć wyłącznie przez pryzmat programów informacyjnych i publicystycznych TVP. – Dla mnie media publiczne to przede wszystkim instytucje kultury – ocenił, zwracając uwagę, że Telewizja Polska nadaje też kanały takie jak TVP Kultura i TVP Historia, a Polskie Radio – Dwójkę. Ponadto działa kilkanaście rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

– Zawsze przypominam, że abonament radiowo-telewizyjny jest płacony na wszystkie media publiczne, których mamy 19 w Polsce. Jeżeli kogoś denerwują jakieś elementy programowe telewizji publicznej, to niech zważy, że bez abonamentu zniknie na przykład Radio Gdańsk, Radio Kraków, Radio Wrocław. Ciekawe, czy ludzie chcą, żeby zniknęły takie ważne regionalne rozgłośnie radiowe? – zapytał Sellin.