Na gali Wiktorów nie będzie innej gwiazdy muzycznej zamiast Stinga, część nominowanych bojkotuje imprezę

Wiktory

Nie wiadomo, kto będzie gwiazdą czwartkowej Gali Wiktorów. – Scenariusz przewiduje udział kilku wykonawców – informuje portal Wirtualnemedia.pl Katarzyna Ocioszyńska, prezes organizującej wydarzenie firmy Media Corporation. Galę pokaże na żywo Telewizja Polska. Bojkotując publicznego nadawcę, z obecności na gali Wiktorów zrezygnowało już kilkoro nominowanych.

Wiktory wracają po siedmiu latach do TVP – ich organizatorem jest Media Corporation – firma założona przez Józefa Węgrzyna we wczesnych latach 90-tych i będąca do dzisiaj jego własnością.

Węgrzyn to producent, odpowiadający m.in. za takie formaty jak „Europa da się lubić” (w latach 2003 – 2008), „Jaka to melodia?” (1997 – 2018), „Magazyn Olimpijski – Echa Stadionów” (w latach 2003 – 2006) czy wreszcie za wymyślone przez niego w latach 80-tych XX wieku Wiktory.

Sting pojawia się i znika

Firma współpracuje m.in. z Januszem Józefowiczem, Agustinem Egurolą, czy Bolesławem Pawicą. A jednak to za sprawą Wiktorów (ściślej: gali tej nagrody) jest ostatnio o firmie Węgrzyna coraz głośniej i coraz więcej się dzieje.

Dzieje się sporo – za przyczyną Telewizji Polskiej, która jest patronem gali i będzie ją transmitowała na żywo. Najpierw ogłoszono, że na Wiktorach wystąpi Sting. Pech chciał, że ogłosiła to (oprócz organizatora) także TVP, a wówczas Mariusz Szczygieł (a za nim kilku innych dziennikarzy), zaapelował do do muzyka, aby ten zrezygnował z uświetniania gali. – Prawdopodobnie nie wie Pan, że występując na Gali Wiktory TVP, autoryzuje i uwiarygadnia Pan telewizję, która nie ma nic wspólnego z demokratycznymi wolnymi mediami – napisał dziennikarz do Stinga. List – w dwu wersjach językowych, po polsku i angielsku – znalazł się na fanpage’u Szczygła i na jego instagramowym koncie.

Ostatecznie Sting wycofał się z występu na Wiktorach, a jako przyczynę podano to, że muzyk koncentruje się na „wyczekiwanej przez fanów trasie koncertowej „My Songs”, przełożonej z powodu pandemii, oraz premierze singla charytatywnego „Russians (Guitar/Cello Version)”, z którego zysk netto wesprze organizację charytatywną Help Ukraine Center”. Nieliczni tylko zauważyli przy tej okazji, że artysta w tym czasie odwołał wszystkie swoje koncerty (aż do 1 kwietnia włącznie), a powodem tego jest Covid-19 wykryty u jednego z członków jego zespołu.

„Żałujemy, że Sting nie zagra”

– Potwierdzam, że Stinga nie będzie na Gali. Żałujemy, że nie będzie możliwy jego występ w Polsce w emisji na żywo. Scenariusz Gali przewiduje udział kilku wykonawców – przekazała nam w środę po południu prezes firmy Media Corporation, Katarzyna Ocioszyńska.

Tymczasem bojkot imprezy ogłaszają coraz to nowe gwiazdy telewizyjne. Część z nich nie została nominowana w żadnej kategorii, a tym samym nie jest też zaproszona do udziału w gali. – Nie dostałem zaproszenia na ceremonię wręczania Wiktorów, czego nie żałuję, bo i tak bym nie poszedł – oświadczył Tomasz Raczek.

Inaczej Maciej Stuhr, który dostał co prawda nominację, ale nie zaproszono go na uroczyste wręczenie nagród. A gdyby zaproszono, i tak – jak deklaruje – nie pojawił by się: – Nie mógłbym z czystym sumieniem pojawić się na imprezce stacji, która sieje nienawiść, dzieli społeczeństwo, okłamuje każdego dnia miliony ludzi, stwarza i piętnuje rzekomych wrogów publicznych, niszczy pluralizm i wolność słowa! – napisał na swoim facebookowym koncie aktor.

Wydłuża się lista bojkotujących

Wiktory są nagrodą przyznawaną od ponad 30 lat, na takich samych zasadach. We wszystkich kategoriach, poza Wiktorem Publiczności głosują wyłącznie dotychczasowi laureaci. Stąd też głosy mogli oddawać nagradzani przed laty m.in. Magda Mołek czy Robert Janowski, laureat pięciu Wiktorów. Oboje oświadczyli, że w tym roku powstrzymają się od głosowania. – Poproszono mnie „dziś”, jak co roku, o głos w tej sprawie, o moje „typy” w każdej kategorii. Odmówiłem. Organizatorem gali jest Media Corporation, ta sama firma, z którą pracowałem wiele lat przy programie „Jaka to melodia?”, a którą Telewizja Polska odsunęła od teleturnieju kilka lat temu. Lojalnie odszedłem razem z nimi – napisał Janowski w mediach społecznościowych.

Na gali nie pojawią się także inni nominowani, jak Jan Holoubek (nominacja w kategorii Twórca roku), Piotr Kraśko (nominacja: Dziennikarz roku), Dariusz Rosiak (Projekt internetowy roku), Monika Olejnik (członkini kapituły) czy Robert Makłowicz (dostał nominację w kategorii Projekt internetowy roku).

Osoba z kręgów organizatora mówi nam anonimowo: – Proszę pamiętać, że z przyjścia na galę rezygnuje (i ogłasza to) zaledwie kilkoro osób, zaś nominowanych jest ponad 60 osób. Zachowajmy więc właściwe proporcje.

Skąd się wzięły Wiktory?

Pomysłodawcą Wiktorów jest dziennikarz i producent telewizyjny Józef Węgrzyn, od lat współwłaściciel firmy Media Corporation. Nagrody zostały reaktywowane po siedmiu latach przerwy. Pod koniec lutego odbyło się zebranie kapituły Wiktorów, brali w nim udział Ilona Łepkowska, Dorota Idzi, Krzysztof Mroziewicz, Waldemar Dąbrowski, Krzysztof Ibisz, Józef Węgrzyn, Wojciech Iwański, Dariusz Szpakowski, Paweł Golec, ks. Arkadiusz Nowak.

W komunikacie podano, że kapituła na podstawie zgłoszeń Akademii Wiktorów zatwierdziła wybór nominowanych w poszczególnych kategoriach Wiktorów i SuperWiktorów (listę nominacji przedstawiamy u dołu tekstu). Nadzorowała to kancelaria prawna.

W porównaniu z wcześniejszymi edycjami pojawiło się kilka kategorii, w których laureatami będą produkcje, a nie ludzie (Program telewizyjny roku, Projekt internetowy roku, Serial roku), zrezygnowano natomiast z kategorii Polityk roku.

Galę pokaże na żywo w czwartek, 31 marca o godz. 20:30 TVP1.

Wiktory za 2021 rok – lista nominowanych

Dziennikarz roku: Przemysław Babiarz, Elżbieta Jaworowicz, Piotr Kraśko, Andrzej Poczobut, Bogdan Rymanowski

Aktor roku: Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Tomasz Włosok, Tomasz Ziętek, Artur Żmijewski

Aktorka roku: Magdalena Cielecka, Maria Dębska, Agata Kulesza, Teresa Lipowska, Kinga Preis

Artysta sceny: Cleo, Robert Górski, Dawid Kwiatkowski, Dawid Podsiadło, Sanah

Twórca roku: Jan Holoubek, Ilona Łepkowska, Remigiusz Mróz, Rinke Rooyens, Adam Sztaba

Osobowość roku: dr Paweł Grzesiowski, Przemysław Kossakowski, Maryla Rodowicz, Tadeusz Sznuk, Iga Świątek

Odkrycie roku: Sandra Drzymalska, Hubert Hurkacz, Sara James, Ralph Kamiński, Krystian Ochman

Sportowiec roku: Róża Kozakowska, Dawid Kubacki, Robert Lewandowski, Iga Świątek, Anita Włodarczyk

Program telewizyjny roku: „Czarno na białym”, „Down The Road”, „Rolnik szuka żony”, „The Voice Senior”, „Twoja twarz brzmi znajomo”

Projekt internetowy roku: kanał Roberta Makłowicza, „Nauka. To lubię” Tomasza Rożka, „Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka, „Rezerwacje” Katarzyny Janowskiej, Sexed.pl

Serial roku: „Chyłka”, „Klangor”, „Osiecka”, „Skazana”, „Stulecie Winnych”

Wiktor Publiczności: Katarzyna Kasia, Marta Manowska, Ida Nowakowska, Małgorzata Socha, Martyna Wojciechowska

Super Wiktory (nagrody za całokształt twórczości): Alicja Majewska, Cezary Pazura, Andrzej Seweryn, Karol Strasburger