Na co dzień występuje jako prezenter i dziennikarz w Polsat News. Po pracy śpiewa i gra na fortepianie w Zespole Reprezentacyjnym. Jarosław Gugała właśnie opublikował na Facebooku i kanale youtubowym nagranie, które ma dodać otuchy mieszkańcom Ukrainy, która miesiąc temu została zaatakowana przez Rosjan. Dziennikarz wykonał słynny – pewnie także ze względu na użyte w nim wulgarne słowa – „List Sułtana Mehmeda IV do Siczy Zaporoskiej i odpowiedź Kozaków”, który miał być napisany w XVII w. Do dziś nie ma pewności, czy tak faktycznie się stało. Jeśli wierzyć jednak zapiskom historycznym, list miał podpisać ataman koszowy Iwan Sirka razem z „całą Siczą Zaporoską”. Była to odpowiedź na ultimatum sułtana osmańskiego Mehmeda IV.
List mógł być napisany w roku 1675 albo 1680. Datę określili historycy, biorąc pod uwagę, kiedy toczyły się walki Mehmeda z Kozakami. Wskazali również, że Iwan Sirka zmarł w roku 1680. Oryginał tego dokumentu nie zachował się do naszych czasów. Podobno w latach 70. XIX w. odnaleziono kopię pisma. Ta została przekazana historykowi Dmytrowi Jawornickiemu. Gdy ten ów list odczytał swoim gościom, zainteresował się nim malarz Ilja Riepin. W ten sposób wpadł na pomysł namalowania obrazu, który miał przedstawiać scenę pisania listu przez Kozaków do sułtana.
Utwór z dedykacją „ku pokrzepieniu serc”
Teraz lirycznego przekładu tekstu do muzyki tureckiej i kozackiej dokonał Jarosław Gugała w ramach swojej działalności w Zespole Reprezentacyjnym, który z przerwami działa od lat 80. W środę opublikował nagranie, na którym siada do fortepianu i śpiewa „List Sułtana Mehmeda IV do Siczy Zaporoskiej i odpowiedź Kozaków”. W klipie można zobaczyć też zbliżenia na obraz „Kozacy piszą list do sułtana” Ilji Riepina przetykane zdjęciem ukraińskich żołnierzy.
Internauci są zachwyceni: „Panie Jarosławie, dziękuję”, „Mocne przesłanie w pięknym wykonaniu”, „Bardzo zaskakujące i bardzo dobre. Niech żyje wolna Ukraina!”.
– Utwór ten dedykuję ku pokrzepieniu serc Ukraińcom, a zwłaszcza dzisiejszym mieszkańcom Zaporoża – mówi pod koniec nagrania Jarosław Gugała.
Jarosław Gugała w latach 1999-2003 sprawował urząd ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego w Urugwaju. Po zakończeniu kariery w dyplomacji rozpoczął pracę w Polsacie, gdzie prowadził „Informacje”, a następnie „Wydarzenia”. Od lutego 2011 r. do sierpnia 2012 r. zajmował w strukturach grupy Polsat stanowisko dyrektora pionu informacji i publicystyki. Przez wiele lat prowadził główne wydanie „Wydarzeń”. Poza programem „Prezydenci i premierzy” od niedawna prowadzi także wieczorne wydania „Wydarzeń” w Polsat News.