Powrót do pracy biurowej?

Część redakcji już o tym postanowiła

W związku ze zniesieniem większości restrykcji covidowych redakcje uaktualniają tryb pracy

Zniesienie większości restrykcji covidowych skłoniło wiele mediów do powrotu do pracy w biurach. Inne pracują w trybie hybrydowym, nieliczne wyłącznie w zdalnym.

Do pracy stacjonarnej w ostatnim czasie wróciła Grupa Polsat Plus, w tym Telewizja Polsat. – Od kilku dni przywracamy normalny tryb pracy, ale zachowujemy takie zasady, jak maseczki w budynkach, dezynfekcja, mierzenie temperatury, testowanie pracowników – mówi Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy grupy.

„Pracujemy na nowych zasadach”

TVN Grupa Discovery zdecydowała, że większość dni w tygodniu pracownicy mają wykonywać pracę z biura. – Od 14 marca przyjęliśmy model: trzy dni pracy stacjonarnie i dwa dni w domu, oczywiście w zależności od specyfiki stanowiska i aktualnych potrzeb biznesowych, menedżerowie mogą decydować o pracy wyłącznie stacjonarnej – informuje biuro prasowe TVN Grupa Discovery.

Centrum Informacji TVP podaje, że praca w redakcjach newsowych, z racji specyfiki, cały czas odbywa się stacjonarnie. Tam, gdzie jest to możliwe, jest utrzymywana praca zdalna. Dotyczy to jednak głównie pracowników administracyjnych i biurowych.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota informuje: – Od początku marca pracujemy na nowych zasadach. Szefowie działów, wydawcy, czyli ci, których obowiązki wymagają obecności w redakcji, przychodzą, a reszta – reporterzy i dziennikarze – pracują z domu, choć nikt nie zabrania im też przychodzić do redakcji.

Zmiany w systemie pracy nie wprowadziła TV Republika. – Stacja będzie dalej pracowała w dotychczasowym modelu – mówi Przemysław Zbróg, kierownik ds. promocji, eventów i PR kanału. To oznacza, że w budynku stacji będą przebywali tylko wybrani pracownicy.

Większość pracowników nadal zdalnie

Podobnie jest w Agorze, wydawcy „Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl i Tok FM, gdzie dotąd nie wprowadzono zmian w trybie pracy. – Zespół, w tym redakcje, w większości pracuje zdalnie – mówi Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory.

Także Eurozet utrzymuje dotychczasowe zasady. – Większość pracowników nadal pracuje zdalnie, choć takich osób jest mniej niż w piku zachorowań. W związku z wojną w Ukrainie zwiększyła się również stacjonarna obsada newsroomu – informuje Michał Aleksandrowicz, rzecznik Eurozetu.

– Od 1 marca nie testujemy naszych zaszczepionych pracowników, którzy pracują w biurach. Nie obowiązuje też nakaz noszenia maseczek – przekazuje Michał Brzozowski, dyrektor public relations Wydawnictwa Bauer. Dodaje, że w warszawskim biurze trwa remont, który ma skończyć się jeszcze w marcu. Po jego zakończeniu pracownicy dowiedzą się o obowiązującym modelu pracy.

Od końca lutego pracownicy Ringier Axel Springer Polska przy wejściu do biura muszą zrobić szybki (lizakowy) test na obecność koronawirusa. Ważność wyniku takiego testu wynosi trzy doby. – Stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo naszych pracowników, dlatego do końca kwietnia przedłużyliśmy w naszej firmie możliwość pracy zdalnej – mówi Agnieszka Skrzypek-Makowska, kierowniczka komunikacji zewnętrznej RAS Polska. – Działamy zgodnie z filozofią smart work. Pracownicy w swoich działach i ze swoimi przełożonymi wypracowują sposób pracy – taki, który najlepiej odzwierciedla specyfikę, dynamikę i cele do osiągnięcia danego zespołu. W RAS Polska pracownicy do 30 dni w roku mogą pracować poza Polską, w krajach UE.