Dziennikarze „Głosu Wielkopolskiego” (Polska Press Grupa) przygotowali bezpłatny informator w języku ukraińskim dla uchodźców. Magazyn od czwartku dostępny jest w całej Wielkopolsce, a dowiedzieć można się z niego m.in. podstawowe informacje o Polsce, regionie i udzielanej pomocy. Nad całością czuwali redaktorzy „Głosu” – Rafał Cieśla i Leszek Waligóra.
8-stronicowy magazyn, który ukazał się w nakładzie 40 tys. egzemplarzy, dystrybuowany jest w Wielkopolsce, wśród uchodźców z Ukrainy. Zawiera informacje o miejscach i instytucjach w Poznaniu oraz regionie, w których znajdą pomoc humanitarną, finansową, edukacyjno-oświatową, prawną i medyczną.
Przedstawiono też w nim podstawowe informacje dotyczące historii Poznania, komunikacji, imprez kulturalnych i oświatowych organizowanych także dla ukraińskich dzieci. – Pomysł narodził się wśród naszych dziennikarzy, którzy bardzo chcieli zrobić coś dla uchodźców z Ukrainy. Przegadaliśmy to z prezesem oddziału poznańskiego, Pawłem Napieralskim, dał nam mocne wsparcie. I ruszyliśmy – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl redaktor naczelny „Głosu Wielkopolskiego”, Wojciech Wybranowski.
Dziennikarze zostawali po godzinach
Treść do magazynu przygotowywali dziennikarze, zostając w pracy po godzinach. – Mocno zaangażowali się Rafał Cieśla i Leszek Waligóra, członkowie kierownictwa redakcji, pomogła Anastazja Bezduszna, nasza była dziennikarka, Ukrainka, która przetłumaczyła teksty na język ukraiński. No i jest: 40 tysięcy dzisiaj jest dystrybuowanych w Wielkopolsce. Są też egzemplarze dla Polaków, którzy pomagają Ukraińcom, do odebrania na recepcji „Głosu”. Zainteresowanie jest spore – mówi Wybranowski.
Projekt okładki przygotował Tomasz Bocheński, dyrektor artystyczny Polska Press Grupy. Jednodniówka w języku ukraińskim będzie rozpowszechniana w regionie za pośrednictwem państwowych i samorządowych instytucji, organizacji społecznych m.in. przez Caritas i Polski Czerwony Krzyż, fundacje i stowarzyszenia pomagające uchodźcom. Uciekinierzy z ogarniętej wojną Ukrainy, którzy trafią do Poznania będą mogli otrzymać go m.in. w Punkcie Recepcyjnym na terenie poznańskich MTP, w punkcie informacyjnym na Dworcu Głównym w Poznaniu, w Caritasie czy PCK na Górnej Wildzie 99.
Media pomagają uchodźcom
Polskie media aktywnie włączają się w pomoc wojennym uchodźcom z Ukrainy. Od środy na antenie Programu 3 Polskiego Radia trzy razy dziennie można słuchać wiadomości w języku ukraińskim. Serwisy są emitowane o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, a przygotowują je dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
Telewizja Polska, której kanał TVP ABC 2 emituje bajki po ukraińsku, zamierza rozszerzyć ofertę dla najmłodszych uchodźców, a nad zaoferowaniem podobnych treści pracują Polsat Box i Canal+. Radio Dla Ciebie przygotowało ofertę bajek w języku ukraińskim, zaś Grupa RMF uruchamia kolejne nadajniki z informacjami i poradami dla uchodźców czekających w kolejkach na wjazd do Polski.
Ale na tym nie koniec. W poniedziałek, 14 marca nadane zostaną dwa specjalne bloki charytatywne na rzecz pomocy mieszkańcom Ukrainy. Wyemituje je wspólnie 168 stacji radiowych działających w ramach porozumienia I Love Radio.
Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już od dwóch tygodni.