Młodzi współpracownicy korzystają nie tylko z depeszy PAP, serwisu IAR i portalu Radia Kielce, lecz także z ukraińskich agencji informacyjnych: Ukrinform oraz niezależnej – Nexta. Dzięki tej współpracy przybywający do województwa świętokrzyskiego Ukraińcy dowiedzą się z Radia Kielce m.in. gdzie i do kogo mogą zwrócić się o pomoc w regionie, jakie wsparcie oferuje rząd, samorządy, organizacje charytatywne, gdzie znaleźć nocleg, opiekę zdrowotną i pracę.
Z rozgłośnią współpracuje troje studentów z kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Dwoje: Daria Gumowska i Ygor Pekarsky studiują na trzecim roku, a Veronika Adamenko – na piątym. Redakcja korzysta z ich wiedzy także na poziomie informacji: czego oczekują ich rodacy w Polsce, a także jakie wiadomości są dla nich najcenniejsze.
Ważne: móc liczyć na wsparcie
Daria Gumowska, która pochodzi spod Dniepro, nie zastanawiała się nawet chwili, czy przyjąć propozycje współpracy z Radiem Kielce. Podkreśla, że chce dobrym słowem pomagać ofiarom wojny, gdyż tylko tak może teraz pomóc Ukrainie. Podobnie jak jej kolega i koleżanka jest dumna, że może to robić. -To ważne nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla wszystkich uciekających do Polski, którzy słyszą ojczystą mowę i wiedzą, że mogą liczyć na wsparcie sąsiadów – komentuje studentka.
Wiadomości w języku ukraińskim w Radiu Kielce ukazują się przez cały tydzień, trzy razy dziennie – o 12.00, 16.00 i 19.00. Studenci pomagają też w tłumaczeniu na język ukraiński wybranych informacji i haseł, które publikowane są na portalu radio.kielce.pl.
Także inni informują po ukraińsku
Informacji można zasięgać także z innych źródeł. Na częstotliwości 98,6 MHz w Przemyślu Grupa RMF uruchomiła Radio RMF Ukraina z informacjami i poradami dla uchodźców czekających w kolejkach na wjazd do Polski. Z kolei Onet uruchomił strefę ukraińską na stronie głównej oraz serwis Ukraina.onet.pl, gdzie ukraińskojęzyczni użytkownicy zyskują dostęp do poczty elektronicznej i ogłoszeń, do dwudziestoczterogodzinnej relacji na żywo a także do artykułów o aktualnej sytuacji w Ukrainie i na granicy polsko-ukraińskiej.
Niebawem też drogą naziemną może rozpocząć się emisja dodatkowych stacji radiowych i telewizyjnych dla uciekających przed wojną Ukraińców. Polskie Radio już udostępniło częstotliwość ukraińskiemu nadawcy w DAB+.