Oburzający pasek TVP o „nuklearnym ataku Putina na Ukrainę”. Jest skarga do KRRiT

"Ludzie z @tvp_info opamiętajcie się" - skomentował szef informacji RMF FM

Członkowie rady programowej TVP Iwona Śledzińska-Katarasińska, Janusz Daszczyński i Krzysztof Luft złożyli skargę do KRRiT na TVP za pasek „Nuklearny atak Putina na Ukrainę”. TVP Info nazwał belkę „nieprecyzyjną”.

Troje członków rady programowej zarzuca TVP działanie sprzeczne z ustawą o radiofonii i telewizji poprzez rozpowszechnianie treści godzących w polską rację stanu oraz poprzez niezachowanie zasad wyważenia, rzetelności i kierowania się odpowiedzialnością za słowo.

Brak profesjonalizmu w TVP

„Skarga dotyczy porannej audycji nadanej w programie TVP Info w dniu 4.03.2022. Ok. godz. 7.30 powitano tam Polaków wiadomością o ataku nuklearnym na Ukrainę. Na czerwonej, mocno wyeksponowanej belce zawieszony został, na co najmniej kilka minut, napis »NUKLEARNY ATAK PUTINA NA UKRAINĘ«” – czytamy w skardze, pod którą podpisali się Iwona Śledzińska-Katarasińska, Janusz Daszczyński i Krzysztof Luft.

Ich zdaniem fakt, że informacja ta była fake newsem, jest najmniejszym problemem. „Łatwo sobie jednak wyobrazić, jakie paniczne reakcje społeczeństwa, powodujące katastrofalne szkody, może wywoływać rozpowszechnianie takich nieprawdziwych a wywołujących przerażenie informacji” – uważają członkowie rady programowej TVP, którzy informację określają „skandalicznym incydentem”.

„W obecnej trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Polska, nie może być miejsca na taką nieodpowiedzialność i brak profesjonalizmu w programach telewizji publicznej” – napisali.

Autorzy skargi zwracają się do przewodniczącego KRRiT „o podjęcie pilnych działań w celu ukarania nadawcy i zapobieżenia podobnym nieodpowiedzialnym, szkodliwym i niezgodnym z prawem praktykom nadawcy publicznego”.

TVP: „Nieprecyzyjna belka”

„W TVP Info przez cały dzień szeroko informujemy o rosyjskim ataku na ukraińską elektrownię atomową, jego skutkach i braku zagrożenia dla Polaków. Powielanie jednej nieprecyzyjnej belki informacyjnej, która rano pojawiła się na kilkadziesiąt sekund, jest mylące i wprowadza w błąd” – napisano w piątek na profilu TVP Info na Twitterze.

„Staram się nie komentować tego co »tam« się dzieje, ale teraz to już mega przegięcie i kur….wo. Telefony do redakcji @RMF24pl dzwonią on stop. Przerażeni ludzie pytają czy to już KONIEC!!!! Kupują płyn Lugola! Ludzie z @tvp_info opamiętajcie się” – skomentował na Twitterze Marek Balawajder, dyrektor informacji RMF FM.

„Siejąc panikę, rządowa telewizja nie wspiera PiS. Wspiera Rosję” – napisał w serwisie Wyborcza.pl Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Nagłówek «Nuklearny atak Putina na Ukrainę» to największa dotychczas kompromitacja TVP Info. Rząd apeluje o spokój, a TVP dezinformuje Polaków i wywołuje panikę” – pisali użytkownicy Twittera. „Skrajna dziennikarska nieodpowiedzialność” – stwierdził Marcin Wyrwał, dziennikarz Onetu.