Według źródeł agencji Reuters we włoskiej policji tamtejsza Gwardia Finansowa zajęła dwie wille Władimira Sołowjowa położone nad jeziorem Como. Nieruchomości są warte ok. 8 mln euro.
Władimir Sołowjow pod koniec lutego znalazł się wśród ok. 30 rosyjskich biznesmenów, polityków i wysokiej rangi urzędników, których mają objąć sankcje planowane przez Komisję Europejską. Na liście są też m.in. szef administracji prezydenta Władimira Putina – Anton Wajno, wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Piotr Tołstoj, rzeczniczka rosyjskiego resortu spraw zagranicznych Maria Zacharowa i Margarita Simonjan – szefowa prokremlowskiej telewizji RT.
Sołowjow skrytykował te sankcje w jednym ze swoich programów w Pierwyj Kanale. Podkreślił, że to przejaw nowej „Żelaznej kurtyny”, kpił, że tak wygląda przestrzeganie prawa własności w Unii Europejskiej.
Zapewnił, że płacił we Włoszech wszystkie należne podatki i dochowywał innych formalności. – Zrobiłem wszystko, co było trzeba. I nagle ktoś zdecydował, że ten dziennikarz jest na liście osób objętych sankcjami. I że to ma wpływ na nieruchomości, które posiada – skomentował. – Moment! Przecież powiedzieliście nam, że w Europie panuje święte prawo własności – podkreślił.
Władimir Sołowjow z mediami jest związany od ponad 20 lat. Przez wiele lat prowadził programy publicystyczne w NTN i NTV.
Od przeszło dekady jest związany z Pierwyj Kanałem. Prowadził tam różne cykle publicystyczne, od jesieni 2018 roku jest gospodarzem programu „Moskwa. Kreml. Putin” relacjonującego działania prezydenta Rosji, regularnie goszczą tam politycy obozu rządzącego, m.in. rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow. Przekaz programów Sołowjowa jest spójny z propagandą Kremla.
Włochy zajęły jachty Mordaszowa i Timczenki
Włochy przystąpiły do zamrażania majątku rosyjskich oligarchów, objętych sankcjami po napaści Rosji na Ukrainę. Ansa podała w piątek, że jako pierwszy zajęty został luksusowy jacht Aleksieja Mordaszowa, stojący w porcie w Imperii w Ligurii.
Włoska Gwardia Finansowa opieczętowała jacht „Lady M” długości 65 metrów. Nazwisko jego właściciela, zajmującego piąte miejsce wśród najbogatszych biznesmenów z Rosji, jest na unijnej liście restrykcji wobec oligarchów powiązanych z Kremlem.
Dziennik „La Repubblica” poinformował na swojej stronie internetowej, że celem pierwszej takiej operacji we Włoszech jest majątek o łącznej wartości 140 milionów euro. Wśród tych dóbr jest też jacht, którego właścicielem jest Giennadij Timczenko. Jednostka ta zacumowana jest w San Remo, także w Ligurii.
Zajęto też willę Aliszera Usmanova na Sardynii.
Kilka dni temu francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że celnicy zajęli zacumowany na południowym wybrzeżu Francji jacht Igora Sieczina, szefa rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft. Uzasadnił, że jest to realizacja unijnych sankcji nałożonych na Rosję.
Z kolei niemieckie władze zajęły w porcie w Hamburgu luksusowy jacht Aliszera Usmanowa.