Zdaniem organizatorów, 183 prace zgłoszone do konkursu z obu krajów to wynik, który potwierdza, że sprawy polsko-niemieckie cieszą się stałym zainteresowaniem dziennikarzy i dziennikarek, również w trudnych czasach.
Międzynarodowe jury przyzna nagrody w łącznej wysokości 25 tys. euro. Jeżeli pozwoli na to sytuacja pandemiczna, laureaci i laureatki jubileuszowej edycji konkursu zostaną uhonorowani podczas uroczystej Gali w ramach XV Polsko-Niemieckich Dni Mediów w dniach 9-10 czerwca 2022 roku w dwumieście Görlitz/Zgorzelec.
Fundatorzy Nagrody – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius, województwa zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie oraz kraje związkowe Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia – oceniają, że tak liczne reakcje na konkurs świadczą o niesłabnącym zainteresowaniu dziennikarzy i dziennikarek krajem sąsiada.
Również w trudnych czasach pandemii nie ubyło dziennikarzy i dziennikarek ciekawych ludzi po polskiej i niemieckiej stronie i skupionych na opowiadaniu ich historii. 183 nadesłanych zgłoszeń 75 stanowiły prace prasowe (37 polskich i 39 niemieckich), 46 to prace radiowe (26 polskich i 20 niemieckich), 30 telewizyjne (5 polskich i 25 niemieckich), 15 to prace w kategorii Multimedia (8 polskich i 7 niemieckich), w kategorii „Dziennikarstwo na pograniczu” zgłoszono 16 prac (5 polskich i 11 niemieckich). W kategorii Radio i Multimedia udało się podwoić zeszłoroczne wyniki.
W poprzedniej edycji wpłynęło łącznie 188 zgłoszeń.
Podobnie jak w latach ubiegłych dziennikarze, dziennikarki i redakcje mogły zgłaszać dowolną liczbę prac do konkursu. Wysokość nagród w każdej kategorii konkursowej wynosi po 5 tys. euro.