Od poniedziałku, 7 lutego Radio Supernova będzie grać zgodnie z nową ramówką. Pasma programowe będą dłuższe, a w playliście pojawią się piosenki disco polo. – Poszerzamy bazę muzyczną. Stawiamy na muzykę wyrazistą, różnorodną, ale zarazem spójną i energetyczną – mówi Paweł Szaniawski, szef Radia SuperNova. W ostatnim badaniu rozgłośnia miała rekordowo niską słuchalność.
Nie minął jeszcze rok od startu rozgłośni, a już szykują się w niej duże zmiany. Radio SuperNova zadebiutowało w eterze 5 maja 2021 r. i zastąpiło na tych samych częstotliwościach nadające od 1992 r. Radio Wawa. Zapowiadano wówczas, że w stacji pojawią się „najlepsze polskie przeboje, nowe brzmienia, wartościowy kontent i tematy, które emocjonują słuchaczy”. Ramówkę miały wypełnić rodzime hity z lat 80., 90. i tych, które powstały po roku 2000. SuperNova zapowiadała, że postawi także na promocję nowych brzmień i art popu.
Teraz zmienia koncepcję. – Przeprowadziliśmy szczegółowe badania preferencji naszych słuchaczy i w konsekwencji wprowadzamy kolejny etap zmian programowych, m.in. w zakresie brzmienia stacji – mówi Paweł Szaniawski, prezes w spółkach, do których należą koncesje Radia SuperNova. – Poszerzamy naszą bazę muzyczną. Stawiamy na muzykę wyrazistą, różnorodną, ale zarazem spójną i energetyczną. Będzie to miks pozytywnej i dynamicznie brzmiącej muzyki, zarówno starsze hity z lat 90. aż po utwory współczesne, melodyjny rock, pop i dance.
Jak dodaje Szaniawski, piosenki disco polo pojawią się na antenie, ale nie będą dominować.
Nowa ramówka Radia SuperNova: dłuższe pasma, Monika Król w weekendy
Stacja oprócz muzyki wprowadza także zmiany w ramówce. – Jeśli chodzi o działania programowe, to również wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy i wprowadzamy delikatne zmiany – informuje Anna Paluszek, dyrektor programowa Radia SuperNova.
Poranny program (w godz. 6-9) poprowadzi Kuba Adamiak przy wsparciu producenta Pawła Bogaja. W paśmie nadawanym w godz. 9-14 słuchacze usłyszą Kasię Żochowską i Dawida Wajdę. Godzinę wcześniej niż dotąd rozpocznie się popołudniowy program, którego gospodarzami nadal będą Kamil Kowalski i Piotr Jachim. W tym paśmie pojawi się również „SuperTemat” przygotowywany przez Artura Jarząbka (dotąd nadawany w godz. 12-13). Będzie poruszać „sprawy emocjonujące słuchaczy”. Wieczorami (w godz. 18-21) za sterami Radia SuperNova usiądzie Mateusz Kwiatkowski.
Zgodnie z nową ramówką Monikę Król będzie można usłyszeć tylko w weekendy. Jej program w godz. 10-15 wypełnią rozmowy z aktorami, sportowcami i gwiazdami polskiej muzyki. Lista przebojów „Super 13” zamiast w soboty będzie teraz nadawana w niedziele w godz. 19-21. W tym czasie mają być prezentowane wywiady szefa muzycznego stacji Pawła Wiszniewskiego.
W programie Radia SuperNova nadal emitowane będą felietony Marcina Śliwy „Śliwką w kompot” oraz „Niewydarzenia” Piotra Gumulca z kabaretu Chyba. Radio SuperNova podkreśla, że nadal rozwija działalność podcastową. Na swojej stronie i w aplikacji są dostępne m.in. nagrania poświęcone zdrowiu „SuperZdrowi” Kasi Żochowskiej, podcast olimpijski na temat zimowych igrzysk w Pekinie czy SuperNova o muzyce.
SuperNova z dużo niższą słuchalnością niż Radio Wawa
Jak informowaliśmy w pierwszej połowie stycznia, według ostatniego badania Radio Track Radio SuperNova odnotowało najgorszy wynik w historii (biorąc pod uwagę także wyniki Radia Wawa). Jej udział słuchania w okresie październik-grudzień 2021 r. spadł do 0,6 proc. Rok wcześniej w analogicznym okresie stacja notowała słuchalność na poziomie 1,7 proc. Z kolei w ostatnim kwartale 2015 r. Radio Wawa, które nadawało na tych samych częstotliwościach, miało dwukrotnie wyższą słuchalność niż obecnie. Radio Wawa przed zmianą w SuperNova grała na antenie disco polo.
Grupa ZPR Media, do której należy Radio SuperNova, informowała w zeszłym roku, że chciała zmienić nazwę Radia Wawa, która początkowo nadawała tylko w Warszawie, by nie kojarzyła się jedynie ze stolicą, skoro program nadaje też w innych miastach Polski. SuperNova oprócz Warszawy jest słyszalna w analogowym eterze także w Ostrołęce, Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Opolu, Trzebnicy, Nowym Sączu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie, Koninie oraz w Kielcach. Grupa ZPR Media zgodę na zmianę nazwy stacji od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji otrzymała pod koniec 2020 r.
Nadawca Radia SuperNova – spółka International Communication – w 2020 r. osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 5,5 proc. do 4,97 mln zł i zysku netto z 323 do 602,6 tys. zł. Właścicielem stacji SuperNova jest Grupa Radiowa Time (wchodząca w skład Grupy ZPR Media), do której należą m.in. Eska Rock, Eska, Vox FM oraz Radio Plus.