„Mateusz Czuchnowski, syn dziennikarza śledczego ‘Wyborczej’, odebrał telefon. Na wyświetlaczu – infolinia CBA. W słuchawce – groźba śmierci. W tym czasie z jego numeru wywoływano fałszywe alarmy” – poinformowała we wtorek „GW” w tekście autorstwa Piotra Żytnickiego.
Dodano, że numer, na który zadzwoniono z groźbami i pod który podszyto się, wywołując fałszywe alarmy, był przed laty zarejestrowany na Wojciecha Czuchnowskiego. „Sprawca mógł zatem nie wiedzieć, że numeru używa Mateusz Czuchnowski, albo wiedział i celowo chciał uderzyć w syna dziennikarza śledczego” – zaznaczono.
Sprawa została zgłoszona policja, gdzie poinformowano, że z numeru telefonu Czuchnowskiego wywołano w czterech województwach fałszywe alarmy bombowe.
Redakcja „Wyborczej” o ataku na Czuchnowskiego poinformowała międzynarodowe organizacje dziennikarskie. Będzie też domagać się od władz rozpoczęcia w tej sprawie dochodzenia, ukarania sprawców i zapewnienia dziennikarzom bezpieczeństwa.
Sprawcy cyberataku zastosowali metodę spoofingu, polega ona na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. Oszuści podszywają się pod oficjalne infolinie lub cudze numery.
Niedawno dziennikarz Wirtualnej Polski Szymon Jadczak opisał, że także on sam był ofiarą spoofingu: „Parę dni temu na wyświetlaczu telefonu zobaczyłem, że dzwoni do mnie koleżanka, też dziennikarka. Po odebraniu połączenia usłyszałem jak syntezator mowy kobiecym głosem grozi, że „zaj… mnie jak kur…”. Gdy skontaktowałem się z właścicielką numeru, okazało się, że ona odebrała połączenie z mojego numeru z podobnym zestawem gróźb”.
Rząd chce walczyć ze spoofingiem
Ostatnio doszło także ataku na telefon Pawła Wojtunika, byłego szefa CBA, który poinformował w mediach społecznościowych, że wykorzystując należący do niego numer oszuści zadzwonili do jego córki z informacją o śmierci jej ojca. Paweł Wojtunik złożył zawiadomienie o przestępstwie oraz wyznaczył nagrodę za pomoc w ujęciu sprawcy.
W ostatnim czasie w ten sposób groźby otrzymał Szymona Hołowni, było też fałszywe zgłoszenia alarmu bombowego z telefonu żony Krzysztofa Brejzy, czy także fałszywe zgłoszenie alarmu bombowego podczas sylwestra TVP.
Kancelaria Premiera odniosła się do ataków cyberprzestępców fałszujących identyfikację numerów telefonicznych. „Każda poszkodowana osoba może liczyć na profesjonalne wsparcie państwowych instytucji” – przekazał pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
Rząd chce pilnie walczyć z podszywaniem się pod numery telefoniczne. – Pracujemy z rynkiem telekomunikacyjnym nad rozwiązaniami, które pozwolą walczyć z przestępcami wykorzystującymi spoofing i phishing – poinformował tydzień temu sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński. – Chcemy pilnie wdrożyć te rozwiązania do polskiego porządku prawnego – zapowiedział.