KRRiT udostępnia aż 15 wolnych częstotliwości radiowych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała w poniedziałek listę wolnych częstotliwości w analogowym eterze. Znajduje się na niej 15 lokalizacji m.in. dla Wrocławia czy Białegostoku, ale też Skierniewic czy Redy.

Ostatni raz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała wykaz wolnych częstotliwości radiowych 10 września ub.r. Znalazło się na niej pięć miejscowości: Łowicz, Nysa, Chojnice, Kielce i Istebna. Ta ostatnia wypadła już z tej listy, bo 16 listopada ub.r. w Monitorze Polskim opublikowano ogłoszenie przewodniczącego KRRiT o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze społeczno-religijnym w tej miejscowości w województwie śląskim. O częstotliwość 101,7 MHz może się ubiegać jedynie istniejący podmiot.

W poniedziałek, 24 stycznia na stronie KRRiT ukazała się nowa lista wolnych częstotliwości radiowych. Jest ich 15. W województwie łódzkim oprócz Łowicza (107 MHz) w wykazie znajdują się również Skierniewice (89,3 MHz) oraz Tomaszów Mazowiecki (88,4 MHz), w świętokrzyskim – Kielce (90,9 MHz) oraz Tarnowskie Góry (100 MHz), w podlaskim – Białystok (94,8 MHz) oraz Suwałki (89,4 MHz). Natomiast w województwie pomorskim wolne są częstotliwości w Chojnicach (100,7 MHz), Lęborku (98 MHz), Redzie (93,6 MHz) oraz Słupsku (87,6 MHz). Nadawcy będą mogli ubiegać się o koncesję również we Wrocławiu (97,4 MHz), Dębicy (89,2 MHz) i Goleniowie (101 MHz).

Będzie konkurs na częstotliwość w Nysie

Z kolei w województwie opolskim od 1 sierpnia br. wolna będzie częstotliwość w Nysie (103,6 MHz). Od dziewięciu lat nadaje na niej lokalne Radio Nysa FM. W grudniu ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiadała, że „wkrótce” rozpisze konkurs na tę częstotliwość.

Dlaczego? Bo właściciel Radia Nysa FM nie złożył na czas wniosku o przedłużenie koncesji. Miesiąc temu zadzwoniliśmy w tej sprawie do Krzysztofa Rzepczyka. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy kierowana przez niego stacja złożyła wniosek o wydanie koncesji na kolejne 10 lat, czy spóźniła się z takim wnioskiem, a może rezygnuje z dalszego nadawania. – Zostawmy ten temat. Nie będę udzielał żadnych informacji – usłyszeliśmy po drugiej stronie słuchawki. – Radio Nysa FM gra i mam nadzieję, że będzie grało dalej – dodał Krzysztof Rzepczyk, również przewodniczący rady nadzorczej spółki Radio Nysa FM (która od 2013 r. jest właścicielem rozgłośni, udziały w tej spółce posiada Krzysztof Rzepczyk).

Rzeczniczka KRRiT poinformowała nas, że rozpisany konkurs na częstotliwość 103,6 MHz będzie dotyczył „udzielenia bądź rozszerzenia koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o tematyce lokalnej i charakterze uniwersalnym”.

Kielce po 27 latach bez Famy

13 stycznia br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim zamiast Radia Fama (które w tym pierwszym mieście nadawało od 27 lat) będzie można słuchać Radia Rekord Kielce. Stało się tak po tym, gdy prezes Radia Fama spóźnił się z wnioskiem o przedłużenie koncesji. Ta kończy się 18 lutego br.

– Mieliśmy zawirowania pandemiczne, duży kłopot, wielu chorych pracowników. Ja sam miałem osobiście w rodzinie bardzo tragiczne wydarzenie. To nas trochę zdekoncentrowało – tłumaczył portalowi Wirtualnemedia.pl Jan Jagielski, prezes Radia Fama.