Komitet Ochrony Dziennikarzy (Committee to Protect Journalists – CPJ) jest niezależną organizacją non-profit, która promuje wolność prasy na całym świecie. Broni prawa dziennikarzy do przekazywania wiadomości w sposób bezpieczny i bez obaw przed represjami.
Nowa szefowa CPJ
Teraz poinformowano, że nową przewodniczącą CPJ została Jodie Ginsberg. Zastąpiła ona na stanowisku Joela Simona, który po 15 latach zrezygnował z tej funkcji z końcem 2021 r.
44-letnia Ginsberg, z zawodu dziennikarka, od marca 2020 r. pełni funkcję dyrektora generalnego Internews Europe, będącego częścią sojuszu Internews, jednej z największych na świecie międzynarodowych organizacji non-profit zajmujących się rozwojem mediów.
Wcześniej Ginsberg była dyrektorem generalnym znanej grupy działającej na rzecz wolności słowa, Index on Censorship. Jako obywatelka RPA i Wielkiej Brytanii przez ponad dekadę pracowała jako korespondentka zagraniczna i szefowa newsroomu w agencji informacyjnej Reuters. Oczekuje się, że Ginsberg obejmie stanowisko w kwietniu br., kiedy to przeniesie się z Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku.
– Dziennikarstwo jest atakowane jak nigdy dotąd przez represyjne rządy, despotów i przestępców, a praca CPJ jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – zaznacza w komunikacie przewodnicząca zarządu CPJ Kathleen Carroll. – Jodie Ginsberg jest znakomitą rzeczniczką i utalentowaną dziennikarką, która zna z pierwszej ręki niektóre z niebezpieczeństw, na jakie narażeni są dziennikarze. Jodie wniesie odważne przywództwo i jasną wizję do realizacji naszej misji i jesteśmy zachwyceni mogąc powitać ją w CPJ.
Nominacja Ginsberga nastąpiła po kompleksowych, globalnych poszukiwaniach przeprowadzonych przez komisję zarządu przy wsparciu globalnej firmy doradczej Spencer Stuart. Zastępca dyrektora wykonawczego CPJ Robert Mahoney będzie nadzorował organizację do czasu przybycia Ginsberg.
Zagrożenia dla wolności prasy w ostatnich latach uwidoczniły rosnącą nietolerancję rządów wobec niezależnego raportowania, co zostało docenione przyznaniem Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r. dziennikarzom Marii Ressie z Filipin i Dmitrijowi Muratowowi z Rosji.
Według raportu CPJ w 2021 r. liczba reporterów uwięzionych za swoją pracę osiągnęła nowy globalny rekord 293, wzrastając z 280 w 2020 r. Co najmniej 24 dziennikarzy i pracowników mediów zostało zabitych z powodu ich pracy w ub.r., zwiększając całkowitą liczbę zabitych dziennikarzy do 1 422 od 1992 r.
W 2021 r. CPJ pomógł wywalczyć przedterminowe zwolnienie 105 uwięzionych dziennikarzy i przyczynił się do uzyskania wyroków skazujących w sprawie zabójstw 10 dziennikarzy. Organizacja wsparła również i pomogła ewakuować 60 dziennikarzy i ich rodziny z Afganistanu po przejęciu władzy przez Talibów, a także zapewniła pomoc finansową, bezpieczeństwo i inne wsparcie dla prawie 450 dziennikarzy na całym świecie w ubiegłym roku dzięki pracy swojego zespołu ds. sytuacji nadzwyczajnych.