KRRiT rozpisze konkurs na częstotliwość w Nysie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wkrótce rozpisze konkurs na częstotliwość w analogowym eterze w Nysie w województwie opolskim. Od 9 lat nadaje tam Radio Nysa FM, ale nadawca nie złożył na czas wniosku o przedłużenie koncesji.

Decyzja zapadła podczas czwartkowego posiedzenia KRRiT. – Została podjęta uchwała w sprawie przeznaczenia częstotliwości w Nysie (f = 103,6 MHz, ERP = 2,0 kW) w województwie opolskim, dla potrzeb przeprowadzenia postępowania w sprawie udzielenia bądź rozszerzenia koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o tematyce lokalnej i charakterze uniwersalnym – informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Dlaczego nie dojdzie do przedłużenia koncesji dla Radia Nysa FM? – Częstotliwość została przeznaczona do ogłoszenia w związku z niezłożeniem w terminie, przez spółkę Radio Nysa FM z siedzibą w Nysie, wniosku o koncesję na kolejny okres (koncesja wygasa z dniem 31 lipca 2022 r.) – tłumaczy Brykczyńska.

Radio Nysa FM nie odpowiada

Czy to oznacza, że Radio Nysa FM nie będzie już nadawać programu? Zadzwoniliśmy w tej sprawie do Krzysztofa Rzepczyka. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy kierowana przez niego stacja złożyła wniosek o wydanie koncesji na kolejne 10 lat, czy spóźniła się z takim wnioskiem, a może rezygnuje z dalszego nadawania.

– Zostawmy ten temat. Nie będę udzielał żadnych informacji – usłyszeliśmy po drugiej stronie słuchawki. – Radio Nysa FM gra i mam nadzieję, że będzie grało dalej – dodał Krzysztof Rzepczyk, również przewodniczący rady nadzorczej spółki Radio Nysa FM (która od 2013 r. jest właścicielem rozgłośni, udziały w tej spółce posiada Krzysztof Rzepczyk).

W Nysie dwie lokalne rozgłośnie

Niedawno informowaliśmy, że KRRiT opublikowała wykaz wolnych częstotliwości w analogowym zakresie FM. W 5 lokalizacjach powinny wystartować konkursy. Wśród nich znalazła się właśnie Nysa. Radio Nysa FM nie komentuje decyzji KRRiT. 44-tysięczne miasto jest nietypowe, jeśli chodzi o rynek radiowy. Działają tu bowiem dwie niezwiązane z żadną siecią stacje. Poza Nysą FM na 93,1 MHz nadaje Radio Ony.

Radio Nysa FM rozpoczęło nadawanie 6 grudnia 2012 roku. W zasięgu stacji są między innymi: Nysa, Głuchołazy, Prudnik, Korfantów, Niemodlin, Grodków, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Kłodzko, Lądek Zdrój, Opole i Brzeg. – Program Radia Nysa FM kierowany jest do szerokiego grona słuchaczy, w wieku od 20 do 60 lat. W ramówce znajdą się programy informacyjne, publicystyczne, sportowe, poradnikowe, kulturalne, familijne czy religijne – czytamy na stronie nadawcy. Firma prowadzi też działalności z zakresu PR, marketingu politycznego oraz eventową.

Nie tylko Radio Nysa FM może wkrótce stracić częstotliwość. W Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim nadaje Radio FaMa. Rozgłośnia spóźniła się jednak z wnioskiem o odnowienie koncesji i KRRiT przeprowadza konkurs od początku. Nadawca tłumaczył opóźnienie faktem, iż większość jego pracowników chorowała na koronawirusa.