Marcin Gutowski za reportaż „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” – wyemitowany w „Czarno na białym” w TVN24 – dostał tegoroczną Nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. To ważne w świecie dziennikarskim wyróżnienie Radio Zet przyznaje od 2005 roku. Postanowiliśmy wrócić do dawnych werdyktów kapituły – warto spojrzeć na nagrodzonych. To wycieczka w świat mediów, który już dawno za nami.
Nagroda Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego została ustanowiona w 10. rocznicę śmierci twórcy Radia Zet. Przyznawana jest autorowi materiału dziennikarskiego, który zdaniem kapituły „łamie stereotypy, wykracza poza schematy i zagląda za kulisy otaczającej nas rzeczywistości”. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za „odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane”.
W tym roku nagrodę odebrał Marcin Gutowski za reportaż „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, opowiadający o przypadkach tuszowania skandali pedofilskich w Kościele i roli, jaką w tym procederze mógł odgrywać kard. Stanisław Dziwisz. Materiał ukazał się 9 listopada 2020 roku w programie TVN 24 „Czarno na białym”.
Kapituła wyróżniła również autorów cyklu artykułów o „układzie wrocławskim” – Jacka Harłukowicza, Konrada Szczygła i Sebastiana Klauzińskiego. Dziennikarskie śledztwo dotyczyło niejasnych relacji biznesowych agencji consultingowej R4S, założonej przez byłych polityków PiS – Adama Hofmana i Michała Wiórkiewicza – oraz byłego rzecznika prasowego komendanta głównego policji, Mariusza Sokołowskiego, ze spółkami skarbu państwa. Według dziennikarzy w zamian za załatwienie dostępu do polityków partii rządzącej firma miała zarobić na współpracy 1,2 mln zł. Artykuły można było przeczytać na łamach „Gazety Wyborczej” i OKO.Press.
Drugie honorowe wyróżnienie trafiło do rąk Piotra Jaconia za osobisty reportaż „Wszystko o moim dziecku”, opowiadający o codziennym życiu osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce. Materiał o akceptacji i miłości rodziców do dziecka w zderzeniu z tradycyjnymi normami, nietolerancją, niezrozumieniem i odrzuceniem. Reportaż Jaconia został wyemitowany 30 marca 2021 w programie TVN24 „Czarno na białym”.
A kto dostawał Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego kiedyś? Przypomnijmy.
2005
Alicja Kos z programu TVN „Uwaga” i Wojciech Cieśla z „Rzeczpospolitej” za cykl reportaży „Wędliny drugiej świeżości”, opisujących nieprawidłowości w firmie Constar produkującej wędliny.
2006
Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski za program TVN „Teraz my” na temat odznaczenia Krzyżem Zesłańców Sybiru przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego generała Wojciecha Jaruzelskiego.
2007
Adam Wajrak za cykl materiałów „Rospuda”, który ukazywał się w Gazecie Wyborczej, od 6 lutego do 2 marca 2007 roku. „Adam nie tylko pisał teksty w obronie doliny. Osobiście przykuł się do drzewa, zabiegał o poparcie prezydenta, któremu wręczył petycję z zebranymi w portalu Gazeta.pl podpisami 150 tys. osób” – pisała „Gazeta Wyborcza”.
2008
Ewa Stankiewicz i Anna Ferens za film „Trzech Kumpli” wyemitowany w telewizji TVN 23 i 24 czerwca 2008 roku. Ich dokument przedstawia historię trzech studentów, opozycjonistów z czasów PRL: Stanisława Pyjasa, Bronisława Wildsteina oraz Lesława Maleszki, który był tajnym współpracownikiem SB.
2009
Ewa Ewart za cykl reportaży „Dokumenty Ewy Ewart” prezentowanych jesienią 2008 roku na antenie telewizji TVN24.
2010
Paweł Reszka i Michał Majewski za cykl artykułów poświęconych katastrofie smoleńskiej, które ukazały się na łamach dziennika „Rzeczpospolita”.
2011
Andrzej Poczobut za artykuły publikowane na łamach „Gazety Wyborczej”, w których pisał o białoruskim dyktatorze, fałszowaniu wyborów prezydenckich, represjach wobec opozycjonistów oraz relacje z zatrzymania, przesłuchania i użycia siły wobec niego samego.
2012
Wawrzyniec Smoczyński za cykl publikacji w „Polityce” wnikliwie przedstawiających tematykę polityki i gospodarki międzynarodowej, które ukazały się między wrześniem 2011 a sierpniem 2012 roku.
2013
Mariusz Szczygieł za poruszający i szeroko dyskutowany reportaż pt. „Śliczny i posłuszny” o nauczycielce, która zakatowała przybranego syna”. Materiał został opublikowany 27 czerwca 2013 roku w „Dużym Formacie”, dodatku „Gazety Wyborczej”.
2014
Grzegorz Sroczyński za cykl wywiadów z Ojcami Założycielami III RP, dotyczących najistotniejszych problemów społecznych powstałych w trakcie i wyniku transformacji, publikowanych między wrześniem 2013 a sierpniem 2014 roku na łamach „Magazynu Świątecznego Gazety Wyborczej”.
2015
Bianka Mikołajewska za cykl artykułów poświęconych nieprawidłowościom i patologiom systemu SKOK-ów, które zostały opublikowane w „Gazecie Wyborczej”.
2016
Iwona Szpala i Małgorzata Zubik za cykl artykułów o nieprawidłowościach przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości publikowanych między kwietniem a sierpniem 2016 roku na łamach „Gazety Stołecznej” i „Gazety Wyborczej” ze szczególnym uwzględnieniem tekstu „Komu działkę”, który ukazał się 20 sierpnia 2016 roku w „Gazecie Wyborczej”.
2017
Wojciech Bojanowski za reportaż „Śmierć w komisariacie” opowiadający o działaniach wrocławskiej policji wobec Igora Stachowiaka. Materiał został wyemitowany 20 maja 2017 roku w programie „Superwizjer” w TVN 24.
2018
Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski za reportaż „Polscy neonaziści”, ukazujący działalność rodzimej skrajnej prawicy. W materiale widzowie mogli zobaczyć m.in. organizację obchodów 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera zorganizowanych w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Materiał programu „Superwizjer” TVN został wyemitowany 20 stycznia 2018 roku na antenie TVN 24.
2019
Bracia Marek i Tomasz Sekielscy za film dokumentalny „Tylko nie mów nikomu”, poruszający problem pedofilii w polskim Kościele Katolickim. Dokument w przejmujący sposób opowiada o przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży oraz ukrywania tych praktyk przez hierarchów kościelnych. Niezależna produkcja sfinansowana w całości ze zbiórki internetowej. Film został opublikowany 11 maja 2019 roku na platformie YouTube.
2020
Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski za cykl artykułów o rażących nieprawidłowościach przy zakupie maseczek i respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia, które były publikowane między majem a lipcem 2020 roku na łamach „Gazety Wyborczej”.
2021
Marcin Gutowski za reportaż „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, który został wyemitowany 9 listopada 2020 roku w programie „Czarno na białym” w telewizji TVN24.
Nagrody specjalne
W 2010 roku Nagrodę Specjalną im. Andrzeja Woyciechowskiego – Dziennikarz 20-lecia otrzymał redaktor naczelny tygodnika „Polityka” Jerzy Baczyński.
„Za wytyczanie najwyższych standardów dziennikarstwa i stanie na straży najsolidniejszej od lat marki na rynku tygodników opinii. Pod jego skrzydłami, jako naczelnego, tygodnik »Polityka« w ciągu siedmiu lat podwoił swój nakład, a jego poczytność zwiększyła się trzykrotnie” – napisano w uzasadnieniu wyboru Jerzego Baczyńskiego na Dziennikarza 20-lecia.
W 2019, roku 30. rocznicy uzyskania przez Polskę wolności, przyznano Nagrodę Specjalną Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz Dekady”.
Równorzędną Nagrodę Specjalną kapituła przyznała dziennikarzom, którzy „w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości”.
Nagrodę otrzymali: wicenaczelna Oko.press Bianka Mikołajewska, ówczesny szef TVN 24 Adam Pieczyński i Paweł Reszka z „Polityki”.