Ringier Axel Springer Polska prowadzi model pracy smart work. Pracownicy wydawnictwa mogą testować zdalny i stacjonarny sposób funkcjonowania w firmie, 800 osób skorzystało ze wsparcia w zakresie dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. – Zdecydowaliśmy się na przyjęcie różnych modeli i zdefiniowanie własnego sposobu pracy przez poszczególne zespoły. Nie mamy więc jednej „hybrydy” dla wszystkich – zaznacza Mark Dekan, szef Ringier Axel Springer Polska.
Gdy zaczęła się pierwsza fala pandemii – wiosną 2020 r. – redakcje w zdecydowanej większości wdrożyły tryb pracy zdalnej, bądź hybrydowej. W maju ub. roku, gdy ogłoszono rozmrażanie gospodarki, zapytaliśmy redakcje i wydawnictwa, jaką przyszłość przewidują dla zdalnej pracy. Opinie były niemal jednomyślne: stacje telewizyjne, redakcje prasowe, internetowe i radiowe oceniały, że model pracy zdalnej się sprawdził i trzeba będzie zastanowić się nad jego utrzymaniem po pandemii.
Smart work w Ringier Axel Springer Polska
Obecnie, m.in. w związku z trwającą czwartą falą pandemii media nadal wstrzymują się przed powrotem swoich pracowników do biur i tradycyjnym modelem pracy stacjonarnej. Zamiast niej wciąż stosowane są rozwiązania zdalne oraz hybrydowe.
Jednym z wydawców, którzy podążają w tym kierunku jest Ringier Axel Springer Polska. Firma informuje, że oparty na wzajemnym zaufaniu i trosce o dobrostan nowy model pracy daje pracownikom możliwość testowania i eksperymentowania różnorodnych rozwiązań. Miejsce wykonywania pracy jest uzależnione od celu, a sposób pracy jest wypracowywany zespołowo – zespoły decydują o tym, jak i skąd będą wykonywać swoje obowiązki. Dodatkowo Ringier Axel Springer stawia na wsparcie samopoczucia i zdrowia psychicznego pracowników w trybie 24/7.
Ringier Axel Springer Polska podkreśla, że nie narzuca pracownikom jednego sposobu pracy. Smart work to projekt transformacyjny – zespoły dostają przestrzeń do eksperymentowania, dyskusji i finalnie wyboru najlepszego rozwiązania, tak aby przyszły model pracy zespołowej uwzględniał naturę pracy, potrzeby, cele do zrealizowania, możliwości i ergonomię.
Pracownicy wydawnictwa, w swoich działach i ze swoimi przełożonymi wypracowują sposób pracy = taki, który najlepiej odzwierciedla specyfikę, dynamikę i cele do osiągnięcia danego zespołu. Obejmuje to również możliwość pracy z każdego miejsca w Polsce oraz w ramach Unii Europejskiej do czterech tygodni.
Z myślą o pracownikach powstał Program Wsparcia Psychologicznego oferujący dostęp do specjalistów psychoterapeutów oraz gwarantowane sesje terapii kryzysowej, długoterminowej oraz specjalistycznej w ramach dostępu do Platformy Mental Health Helpline 24/7. Ponadto pracownicy mają stały, funkcjonujący od kilku lat dyżur psychologa dziecięcego i rodzinnego.
Mark Dekan: Praca hybrydowa to wyzwania
Zasady i kulisy funkcjonowania smart work w Ringier Axel Springer Polska szczegółowo wyjaśnia Mark Dekan, szef firmy.
– Z uwagi na to, że praca w modelu hybrydowym coraz bardziej przenika się z życiem osobistym, jako firmy musimy działać i przyjąć większą odpowiedzialność za zdrowie i dobre samopoczucie pracowników – pisze Mark Dekan. – Dbałość o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie pracowników wpisuje się w naszą kulturę na wielu poziomach. W naszych programach dbania o dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne dotychczas brało udział ponad 800 osób. Dało nam to dwie istotne informacje: po pierwsze, usługi tego typu są potrzebne; po drugie, pracownicy mają duże zaufanie do firmy, skoro tak licznie są gotowi rozmawiać o sprawach osobistych.
Szef RAS Polska zaznacza, że w wydawnictwie zdecydowano się na przyjęcie różnych modeli i zdefiniowanie własnego sposobu pracy przez poszczególne zespoły.
– Nie mamy więc jednej „hybrydy” dla wszystkich – zastrzega Dekan. – Dając szefom działów i zespołów redakcyjnych swobodę określenia planów dotyczących sposobu pracy hybrydowej, zachęcaliśmy równocześnie pracowników do postawy asertywnej, czasem sprzecznej z preferencjami niektórych liderów, a nawet do negocjowania zachowania swobody pracy z domu takiej jak ta podczas lockdownu. Nasi liderzy musieli słuchać i mieli doprowadzić do konsensusu w sprawie kultury współpracy, zapewniając przy tym wypracowanie modelu wspólnego dla całego zespołu.
Szef RAS Polska zaznacza, że w różnych obszarach firmy działanie w systemie zdalnym czasami stawało się elementem nowego modelu operacyjnego.
– Na przykład całkowicie zrezygnowano ze spotkań hybrydowych, gdyż mieszanie grup uczestników na miejscu z osobami wdzwaniającymi się okazywało się mało efektywne – wyjaśnia Dekan. – Zdecydowano, że spotkania mają być organizowane albo tylko offline, albo tylko online. Określono także nowe zasady uczestnictwa w spotkaniach wirtualnych. Na przykład przyjęto, że kamera podczas spotkań powinna być włączona, a jeśli ktoś miał ją wyłączoną, to z szacunku do innych uczestników wymagano wyjaśnienia przyczyny. Zespoły zobowiązały się dbać o to, by osoby pracujące w biurze nie miały lepszego dostępu do informacji w stosunku do osób pracujących zdalnie.
Dekan podkreśla także, że budowa przyszłej kultury hybrydowej to cel ruchomy. – Ale jej składniki są jasne: należy szanować ludzką potrzebę autonomii, zaspokajać potrzeby w zakresie zdrowia i wzajemnych kontaktów, zapewniać miejsce pracy dające poczucie sensu i wpływu na rzeczywistość. Te trzy czynniki to podstawa zrównoważonej kultury organizacyjnej – ocenia szef Ringier Axel Springer Polska.
W ub.r. przychody sprzedażowe Ringier Axel Springer Polska zmalały o 7,3 proc. do 549,05 mln zł, zysk netto – z 28,4 do 23,03 mln zł, a liczba pracowników etatowych – o 60 do 1 332.