Stream TVP World działa tylko w Europie

TVP World miał wystartować na początku 2022 roku, ale ze względu na kryzys na granicy Polski i Białorusi, kanał zadebiutował 18 listopada. Emisja satelitarna planowana jest na przyszły rok. TVP World planuje nadawać za pośrednictwem Astry 19,2E, aby dotrzeć do mieszkańców Europy Zachodniej i amerykańskiej platformy Dish Network.

Na razie wystartowała testowa emisja za pośrednictwem Eutelsata 33E. Obejmuje on zasięgiem Europę, Afrykę Północną i Bliski Wschód, ale to mało popularna pozycja orbitalna.

W Polsce zdecydowana większość odbiorców satelitarnych korzysta z Hot Birda 13E, skąd nadaje polskie platformy. Emisja z Eutelsata 33E dotrze tylko do niewielkiej grupki pasjonatów odbioru satelitarnego. To prawdopodobnie sygnał, z którego w przyszłości będą mogły skorzystać sieci kablowe. Na razie potencjalni widzowie muszą zadowolić się streamem z portalu tvpworld.com.

Problemem przekazy agencyjne?

Nie wszyscy chętni mogą jednak obejrzeć nowy kanał. Użytkownicy Twittera, w tym przedstawiciele Polonii mieszkającej różnych zakątkach świata, narzekają na brak możliwości odbioru. Wyświetla im się komunikat, że stacja nie jest dostępna z powodów licencyjnych. Zdarza się, że w serwisach streamingowych wybrane części ramówki danej stacji telewizyjnej nie są dostępne ze względów licencyjnych. Nadawca ten mógł zawrzeć umowę pozwalającą na emisję danej produkcji dawno temu. Nie uwzględniono w niej odtwarzania drogą internetową, tylko w sieciach kablowych lub na platformach satelitarnych. Na antenie TVP World dominują jednak własne produkcje.

Najprawdopodobniej chodzi o umowy TVP z agencjami informacyjnymi typu Reuters, AP czy Enex. W programach informacyjnych często korzysta się z materiałów wideo światowych agencji. Tego typu umowy są ograniczone do możliwości emisji w konkretnych krajach. Nadawcy, którzy decydują się na tańszy pakiet Reutersa, niekiedy nie mogą korzystać z jego materiałów archiwalnych, jeśli nie zostały przesłane ponownie jako omówienie newsowego tematu. Niewykluczone, że droższe pakiety agencyjne TVP zaczną obowiązywać dopiero od 2022 roku. Wtedy kanał będzie mógł trafić do pozostałych krajów.

Stream bez problemów działa tylko w Europie

Portal Wirtualnemedia.pl za pośrednictwem usługi VPN sprawdził dostępność TVP World na świecie. VPN pozwala „oszukać” adres IP. Użytkownik internetu znajdujący się w Polsce może mieć IP wskazujące na jego obecność na przykład w Stanach Zjednoczonych czy innym kraju świata. Usługi te są przydatne, jeśli ktoś chce skorzystać z oferty zagranicznej platformy streamingowej. Disney+ nie działa jeszcze na polskim rynku. Przez VPN można jednak skorzystać z serwisu jako osoba znajdująca się na terytorium USA. VPN jest też przydatny w Chinach i innych krajach, gdzie globalna sieć jest ocenzurowana. W „kraju środka” nie skorzystamy np. z Facebooka, Messengera, Instagrama czy popularnych aplikacji randkowych. Po zalogowaniu przez VPN to możliwe.

Problemów z odbiorem streamu TVP World nie mieliśmy w przypadku IP odpowiadających krajom Unii Europejskiej, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Komunikat o braku możliwości odbioru z przyczyn licencyjnych pojawił się, kiedy próbowaliśmy uruchomić stream jako mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Peru, Chin, Korei Południowej i Japonii. Także Polka mieszkająca w Australii potwierdziła nam, że kanału nie da się oglądać na żywo. Działają tylko pozycje dostępne na żądanie. W krajach, gdzie są problemy z odbiorem streamu, działa bowiem strona internetowa TVP World.Polak z Chicago, z którym rozmawialiśmy mógł obejrzeć TVP World tylko dzięki VPN.

TVP wyjaśnia sprawę

O listę krajów, gdzie można odbierać TVP Stream i przyczyny problemów licencyjnych zwróciliśmy się do Centrum Informacji TVP. Nadal nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. Sprawę w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl skomentował też prezes TVP Jacek Kurski.

– Cieszę się, że już mamy informację zwrotną z takich odległych krajów. Dziękuję za ten sygnał. Bo znaczy on, że już chcą nas tam oglądać. To felix culpa (przyp. red. „szczęśliwa wina”), bo skoro gdzieś nie mogą nas oglądać to znaczy przecież najpierw, że chcą nas oglądać. Będziemy to wyjaśniać. Portal tvpworld.com to podstawowy adres. Z niego każda agencja i wszyscy inni mogą brać bez ograniczeń nasz content. Na tym polega zmiana zasadnicza. Emisja satelitarna będzie, ale później – stwierdził Kurski.

Z informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że przedstawicieli Polonii, którzy chcą oglądać nowy kanał TVP odpisuje na mediach społecznościowych, że brak TVP World poz Europą to chwilowy problem.

Co w ofercie TVP World?

Uruchomiony kanał składa się z informacji i komentarzy. W ciągu dnia na antenie TVP World emitowane będą także filmy dokumentalne dotyczące obecnej sytuacji na granicy, oraz programy publicystyczne: „Eastern Express”, „Business Arena”, „Future Insight” oraz „The Culture Tribe”.

Za przygotowanie materiałów antenowych odpowiadają: Grzegorz Kuczyński, kierownik Redakcji Serwisów Informacyjnych i Paweł Pietkun, kierownik Redakcji Publicystyki, Reportażu i Dokumentu. Prezenterami TVP World są m.in.: Donald Arleth, Erika Oley-Trojanowska, Krzysztof Mularczyk, Anna Jabłońska, Karolina Pajączkowska, Jonasz Rewiński i David Kennedy.

Według „Karty Powinności” budżet TVP World w 2022 roku wyniesie 23 mln zł, a w 2024 roku już 30 mln zł. Prezes TVP liczy na dodatkowe fundusze z budżetu państwa, m.in. od Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pozwoliłyby one na promocję stacji na arenie międzynarodowej i znaczącą poprawę dystrybucji. Roczny budżet Russia Today to 307 mln dolarów.