Prezes Towarzystwa Dziennikarskiego Seweryn Blumsztajn skierował do Komendanta Głównego Policji list w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości. Przypomina w nim, że „wielu dziennikarzy i fotoreporterów będzie wykonywało swoje obowiązki służbowe relacjonując to, co będzie się działo się na ulicach polskich miast”.
Blumsztajn zwraca uwagę, że dziennikarze podczas pracy nie są uczestnikami zgromadzeń, protestów czy marszów, ale niezależnymi obserwatorami. Jak jednak dodaje, z raportu Towarzystwa Dziennikarskiego „Monitoring represji wobec wolnych mediów 2015-2021” wynika, że policja nie chroni dziennikarzy podczas zgromadzeń. „W naszym raporcie odnotowaliśmy szereg incydentów z udziałem Policji, które dotyczą legitymowania, zatrzymywania, przesłuchiwania reporterów czy utrudnienia im relacjonowania przebiegu zgromadzeń publicznych. Na naszej liście znalazło się 27 takich incydentów” – pisze.
Zdaniem Blumsztajna, incydentów można by było uniknąć, gdyby funkcjonariusze byli odpowiednio przeszkoleni w zakresie podstaw prawa prasowego i przygotowani na obecność mediów. „Zatrzymania reporterów, ich uporczywe legitymowanie, wywożenie do odległych komend, to nie dowód skuteczności Policji. To świadectwo braku zrozumienia roli mediów w demokratycznym państwie prawa” – podkreśla.
Towarzystwo Dziennikarskie apeluje do komendanta o „przygotowanie merytoryczne funkcjonariuszy”. „Oczekujemy przestrzegania przez Pana podwładnych przepisów prawa oraz podstawowych międzynarodowych standardów gwarantujących wolność działania mediów. Liczymy również, że funkcjonariusze będą reagowali na każdy przejaw agresji wobec dziennikarzy ze strony uczestników zgromadzeń” – pisze Blumsztajn. I dodaje: „Niech najbliższe wydarzenia społeczne będą dowodem na to, że funkcjonariusze Policji wiedzą na czym polega etos służby i są w stanie zapewnić porządek publiczny, a także ochronę życia i zdrowia obywateli, w tym dziennikarzy wykonujących swoją pracę”.