Zbliża się 9. FotoArtFestival w Bielsku-Białej, czyli tysiące wyjątkowych fotografii wybitnych artystów z Europy, Ameryki i Azji

Jedno ze zdjęć Arka Goli z wystawy "Tacy byliśmy...", którą będzie można obejrzeć podczas bielskiego festiwalu

Prawdziwe święto fotografii w Bielsku-Białej. Będzie to kolejny, dziewiąty już, FotoArtFestival, który rozpocznie się w piątek, 8 października. Wszystkie wystawy pokazywane będą w Polsce po raz pierwszy! Podczas festiwalu swoje zdjęcia zaprezentuje także Arkadiusz Gola, fotoreporter „Dziennika Zachodniego”.

FotoArtFestival to dzieło Andrzeja i Inez Baturo, bielskich artystów fotografików. W tym roku odbędzie się dziewiąta edycja tego wydarzenia, podczas której wystawy będzie można oglądać od 8 do 24 października. Dzieła obejmują dokument, pejzaż, portret, reportaż i eksperyment.

W piątek 8 października o godz. 19.00 rozpocznie się oficjalna ceremonia otwarcia FotoArtFestivalu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. W weekend natomiast, 9 i 10 października, artyści festiwalu wspólnie zagoszczą na maratonie autorskim w auli przy ul. Modrzewskiego 12. Opowiedzą o swojej twórczości, o fotografii, lecz nie tylko. Maraton to również dodatkowe pokazy zdjęć, prezentacje, filmy, dyskusje, pytania i odpowiedzi. Organizatorzy zapewniają, że FAF to oprócz rozmów o sztuce, także rozmowy o świecie i naszym w nim miejscu.

W największych salach wystawowych prezentowane będą dzieła wybitnych twórców o światowej renomie z Europy, Ameryki i Azji. Wszystkie wystawy będzie można obejrzeć codziennie w godz. od 10.00 do 18.00 w Muzeum Historycznym – Starej Fabryce, Galerii Bielskiej BWA oraz Willi Sixta, Galerii Fotografii B&B, Galerii Sfera, Książnicy Beskidzkiej, Regionalnym Ośrodku Kultury.

Zdjęcia Arkadiusza Goli na FotoArtFestivalu

Śląski akcent dziewiątego FotoArtFestivalu zapewni Arkadiusz Gola, polski dokumentalista, fotoreporter „Dziennika Zachodniego”, na co dzień mieszkający w Zabrzu i zajmujący się fotografią dokumentalną, przede wszystkim rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie polskim po 1989 roku.

– Jest to reporterski zapis codzienności, głównie w miastach aglomeracji Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Zdjęcia powstawały na przestrzeni blisko 30 lat i pokazują czasy transformacji ustrojowej, początków wolnego rynku, kształtowania się pokoleń młodych Polaków nie znających komunistycznej Polskiej Republiki Ludowej – mówi o swojej twórczości Arkadiusz Gola.