Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej skupia śląskich dziennikarzy oraz byłych dziennikarzy pracujących obecnie w branży public relations. Co roku organizuje ono konkurs Silesia Press, w którym nagradzane są materiały dziennikarskie dotyczące regionu. Na czele stowarzyszenia stoi Maria De Białynia Woycikiewicz, dziennikarka ekonomiczna, która pisała m.in. dla „Pulsu Biznesu” i „Forbesa”. Teksty podpisywała jako Maria Trepińska.
Prokuratura wysłała CBA do domu szefowej stowarzyszenia śląskich dziennikarzy
Prokuratura Okręgowa w Katowicach wydała CBA nakaz przeprowadzenia rewizji w domu dziennikarki i zabezpieczenia dokumentów. Powód?
„W ramach śledztwa dotyczącego niegospodarności w JSW Innowacje w lipcu przeprowadzono kolejne przeszukania u kilkunastu podmiotów. Nie informujemy u kogo. Chodziło o zabezpieczenie dokumentów związanych z umowami zawieranymi w JSW Innowacje, które to dokumenty są niezbędne dla śledztwa” wyjaśniła „Wyborczej” prokurator Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Katowicach.
JSW Innowacje to spółka córka notowanej na giełdzie i kontrolowanej przez państwo Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jej nowoczesny biurowiec mieści się na osiedlu Paderewskiego w Katowicach. Spółka koordynuje prace o charakterze badawczo-rozwojowym dla całej grupy kapitałowej JSW. Prezesem spółki córki (od kwietnia 2020 r.) był Jacek Srokowski, który w latach 2017-2020 zajmował fotel wiceprezesa odpowiedzialnego za innowacje. Przed przyjściem do JSW Innowacje Srokowski był doradcą Grzegorza Tobiszowskiego, posła PiS i wiceministra energii odpowiedzialnego za górnictwo.
W październiku 2020 r. Srokowski został odwołany ze stanowiska prezesa, a JSW zleciło audyt w JSW Innowacje. Przeprowadziła go warszawska kancelaria Dentons Europe Dąbrowski i Wspólnicy. Audytorzy przeanalizowali dokumentację 30 projektów realizowanych przez JSW Innowacje w latach 2017-2020, wyjazdy służbowe, a także umowy zawierane przez górniczą spółkę. W konkluzji napisano, że kierownictwo spółki wydawało pieniądze według własnego uznania, nie patrząc na to, czy przynosiło to firmie wymierne korzyści.
JSW Innowacje zawarły z dziennikarką dwie umowy na 194 tys. zł. Audytorzy: to godziło w interes spółki
Co dziennikarka ekonomiczna miała wspólnego z górniczą spółką? W audycie pojawia się nazwisko Marii De Białyni Woycikiewicz. W latach 2017-2019 JSW Innowacje zawarły z nią dwie aneksowane umowy na cykl warsztatów szkoleniowych „Znani. Uznani” oraz przygotowanie koncepcji przedsięwzięcia o nazwie „Ośrodek Komunikacji Społecznej Innowacji”. Dziennikarka dostała za to ponad 194 tys. zł brutto. W ocenie audytorów „nawiązanie współpracy z Panią Maria De Białynia Woycikiewicz należy uznać za niecelowe i godzące w interesy”.
Audytorzy wytknęli władzom JSW Innowacje, że współpracę z dziennikarką uzasadniono tym, że Maria De Białynia Woycikiewicz ma „duże doświadczenie zarówno w dziennikarstwie, jak i wystąpieniach publicznych, komunikacji, zachowaniu przed mikrofonem i prowadzeniu spotkań” oraz „z drugiej strony doskonałą znajomość branży górniczej, o szerokich kontaktach w branży”.
W ocenie audytorów zawarte z dziennikarką umowy nie miały nic wspólnego z działalnością badawczo-rozwojową w górnictwie, a sprawozdania do faktur to ogólnikowe i trudne do weryfikacji stwierdzenia, np. „opracowanie koncepcji”, „analiza stanu prawnego”, „monitoring mediów”, „analiza otoczenia”. Audytorzy wytknęli, że umowy z dziennikarką zawarto bez przetargu, konkursu ofert czy nawet analizy rynku. CBA zabezpieczyło dokumenty związane z realizowanymi przez nią projektami.
Maria Trepińska: Z umów wywiązywałam się rzetelnie, nie komentuję akcji CBA
Maria Trepińska zapewnia, że z zawartych umów wywiązała się rzetelnie, organizowała spotkania, na które przychodzili ludzie, a przed otrzymaniem pieniędzy ktoś to weryfikował w JSW Innowacje. Nie chciała komentować zleconego przez prokuraturę przeszukania.
„Nie mam wpływu na CBA” – napisała „Wyborczej”.
Prokuratura w Katowicach podkreśla, że w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w JSW Innowacje nikomu nie przedstawiono zarzutów. Kilka dni temu z funkcji członka zarządu stowarzyszenia Media dla Integracji Europejskiej zrezygnował Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, były wieloletni dziennikarz i pracownik PR.