Iranistka, publicystka, korespondentka m.in. „Krytyki Politycznej” – Jagoda Grondecka od 2020 roku mieszkała w Kabulu. Gdy zaczął się odwrót amerykańskich wojsk z Afganistanu i Talibowie sięgnęli po władzę – dziennikarka nadawała korespondencje z ogarniętego zamieszkami kraju do końca sierpnia, kiedy to wróciła do Polski.
Z jej depesz korzystały nie tylko redakcje, z którymi współpracuje na co dzień, lecz także inne; bywała też gościem na żywo w programach telewizyjnych i internetowych (m.in. Polsat News i TVN24), podczas których objaśniała, co dzieje się w Afganistanie. Teraz relacjonuje sytuację w Afganistanie głównie z pomocą mediów społecznościowych, oddając głos ekspertom i dziennikarzom z tamtego kraju. Stara się też pomagać – prawnie i organizacyjnie – Afgańczykom, którzy zostali ewakuowani do Polski.
W czwartek walne zebranie Towarzystwa Dziennikarskiego podjęło uchwałę o uhonorowaniu Grondeckiej tytułem „Dziennikarka-Obywatelka 2021”. Jak podkreślono w komunikacie – decyzję podjęto jednogłośnie.
Jagoda Grondecka prowadzi popularne konto na Instagramie (260 tysięcy obserwujących) gdzie przybliża kulturę, życie codzienne i współczesne realia krajów Azji Środkowej, ostatnio Afganistanu. Jest laureatką nagrody medialnej Pióro Nadziei 2020, przyznawanej przez Amnesty International.