Sekretarz redakcji Radia Gdańsk, Artur Kiełbasiński, po 5 latach odchodzi z redakcji. Od lipca obejmie stanowisko redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego” (Polska Press Grupa). – Wyzwanie jest ogromne, ale potencjał też jest ogromny – mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.. Z „Dziennika Bałtyckiego” odchodzi dotychczasowy naczelny Mariusz Szmidka.
Artur Kiełbasiński w styczniu 2020 r. znalazł się na celowniku ówczesnego dyrektora ds. programu i rozwoju rozgłośni, Mariusza Romana, który w wysłanym nocą mailu rekomendował prezesowi zwolnienie go z pracy za „brak identyfikacji” z linią programową Radia Gdańsk i w związku z rzekomym brakiem zaufania do nowego szefostwa radia. Ostatecznie Roman w kolejnym mailu przeprosił, a wkrótce pożegnał się ze stanowiskiem. Kiełbasiński pozostał na stanowisku.
We wtorek w lakonicznym mailu pożegnał się z dziennikarzami Radia Gdańsk informując, że po 30 czerwca odchodzi z pracy. Nie wskazał, dokąd przechodzi.
Kiełbasiński naczelnym „Dziennika Bałtyckiego”
Z ustaleń Wirtualnemedia.pl wynika, że Artur Kiełbasiński ma zostać redaktorem naczelnym „Dziennika Bałtyckiego”. Potwierdza to sam zainteresowany. – Po 11 latach wracam do firmy, którą z jednej strony bardzo dobrze znałem, ale z drugiej jest dziś w zupełnie innym miejscu. Wyzwanie jest ogromne, ale potencjał też jest ogromny, szczególnie w internecie i w powiatach, gdzie „DB” ma bardzo ciekawą sieć tygodników. Na razie jeszcze porządkuję sprawy związane z moją obecnością w Radiu Gdańsk i za chwilę zabieram się do nowego zadania – mówi nam Kiełbasiński.
Obecnie redaktorem naczelnym gazety jest Mariusz Szmidka, związany z tytułem od 1997 roku. Jak się dowiadujemy, Szmidka nie przyjął nowych warunków, na jakich miałby być związany z „Dziennikiem Bałtyckim” od lipca br. (zaproponowano mu je w poniedziałek) i odchodzi z wydawnictwa za porozumieniem stron.
Artur Kiełbasiński pracował już w Polska Press
Nie wiadomo na razie, kto przejmie obowiązki Artura Kiełbasińskiego w Radiu Gdańsk.
Kiełbasiński to prawnik z wykształcenia, dziennikarz, komentator i publicysta ekonomiczny. Zanim dołączył do redakcji Radia Gdańsk, przez 6 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”. W centralnej redakcji przy ul. Czerskiej w Warszawie redagował i pisał teksty ekonomiczne (specjalizacja: prawo gospodarcze i gospodarka morska). Był też wydawcą serwisu Wyborcza.biz.
Od 1993 do 2010 roku był po raz pierwszy związany z Polska Press. Od 2003 roku szefował serwisowi NaszeMiasto.pl, zaś w 2009 roku został szefem regionalnego Polskapresse Oddział Prasa Bałtycka (odpowiadał za rozwój i integrację serwisów informacyjnych wydawcy na terenie Pomorza). Był także zastępcą redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”. Odszedł w 2010 roku, by przejść do Agory. W 2016 pożegnał się z tym wydawcą, dołączył do redakcji Radia Gdańsk jako szef szefem redakcji informacji, publicystyki i edukacji. Z czasem awansował na sekretarza redakcji.
Seria zmian naczelnych w Polska Press
Objęcie przez Artura Kiełbasińskiego szefostwa w „Dzienniku Bałtyckim” będzie kolejną już zmianą na managerskich stanowiskach w tytułach Polska Press. Z dniem 1 czerwca w tytułach spółki wydawanych w Bydgoszczy i Toruniu szefem jest Marcin Habel, związany uprzednio z TVP3 Bydgoszcz. Także w czerwcu redaktorem naczelnym „Gazety Wrocławskiej” została Alicja Giedroyć-Skiba. Poprzedni naczelny, Arkadiusz Franas rozstał się z wydawnictwem za porozumieniem stron.
W „Głosie Wielkopolskim” nowym naczelnym jest Wojciech Wybranowski w miejsce Adama Pawłowskiego. Z kolei szefem „Gazety Lubuskiej” został Janusz Życzkowski, dotychczasowy wicenaczelny Polskiego Radia Zachód. Zastąpił na stanowisku Szymona Kozicę, który zostaje w redakcji szefem działu Sport.
W „Dzienniku „Zachodnim” z kolei Marka Twaroga zastąpił Grzegorz Gajda, poprzednio związany z TVP3 Katowice i Radiem EM.
W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych, a także prawie 150 tygodników lokalnych, bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl” iok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.