Oprócz Jacka Kurskiego i Jarosława Najmoły złotą odznakę Krzyża Stulecia Niepodległości otrzymał też starszy szeregowy Mateusz Błaszczyk, żołnierz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Przyznano też kilka innych odznaczeń z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność.
W sierpniu 2018 roku Jacek Kurski został uhonorowany Pierścieniem „Inki” za krzewienie pamięci o żołnierzach wyklętych. – Panie prezesie, faktem jest, że dzięki tej prezesurze otworzył pan oczy wielu Polakom i przywrócił pamięć o „Ince”, Szendzielarzu, żołnierzach wyklętych – uzasadnił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Jacek Kurski działał w Solidarności
Jacek Kurski urodził się 22 lutego 1966 w Gdańsku. Skończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 80. działał w podziemnej Solidarności.
Pracę zawodową zaczynał jako dziennikarz, pisał w „Tygodniku Solidarność”, był korespondentem BBC, a na początku lat 90. XX wieku w Telewizji Polskiej współtworzył programy „Reflex” i „Lewiatan”. Jest współautorem książki „Lewy Czerwcowy” (1993) i filmu „Nocna zmiana” (1994) o kulisach odwołania rządu Jana Olszewskiego.
W latach 2005-2009 był posłem PiS, w latach 2009-2014 posłem do Parlamentu Europejskiego. Brał udział w zwycięskiej kampanii prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego w 2005 r.
W listopadzie 2011 Kurski roku został – razem ze Zbigniewem Ziobrą i Tadeuszem Cymańskim – wykluczony z PiS. Zaangażował się w budowę nowej partii. Ugrupowanie Solidarna Polska powstało w 2012 r., Kurski został jego wiceprezesem. W wyborach europejskich w 2014 bezskutecznie ubiegał się o reelekcję. W czerwcu tego roku ogłosił decyzję o czasowym wycofaniu się z polityki i rezygnacji z wszystkich funkcji w Solidarnej Polsce. W lipcu 2014 wziął udział w konwencji PiS, po czym został wykluczony z SP. W listopadzie 2015 r. został wiceministrem kultury w rządzie Beaty Szydło.
Od 2016 roku Kurski prezesem TVP
W styczniu 2016 roku Jacek Kurski został prezesem Telewizji Polskiej, został mianowany przez ówczesnego ministra skarbu państwa na podstawie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej. Po utworzeniu Rady Mediów Narodowych, która w sierpniu 2016 roku na kilka godzin odwołała Kurskiego (wycofano się z podjętej uchwały w tej sprawie) Jacek Kurski wygrał zorganizowany przez nią konkurs i jesienią 2016 roku zaczął 4-letnią kadencję.
Kadencja Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza w TVP upłynęła w październiku ub.r., jednak ich mandaty wygasną z dniem przyjęcia sprawozdania finansowego spółki za 2020 rok. Ma to zrobić walne zgromadzenie spółki. Zwykle musi ono zostać zwołane do końca czerwca, ale roku bieżącym – z powodu pandemii – termin został przesunięty do końca września.
W mijającym tygodniu Rada Mediów Narodowych powołała Kurskiego i Matyszkowicza na kolejną 4-letnią kadencję. – Zostałem ponownie prezesem telewizji publicznej, gdyż telewizja ta pod moim przywództwem trzyma rękę na pulsie emocji narodu i wspólnoty – stwierdził Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.