Dlaczego Danuta Holecka nie prowadzi nadal „Wiadomości”?

"Powody zdrowotne"

Danuta Holecka

Od 21 kwietnia Danuta Holecka nie poprowadziła „Wiadomości” w TVP1. Miała powrócić na antenę w czerwcu, ale nadal nie wiadomo, czy tak się stanie. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl dziennikarz związany z programem zdradził przyczynę nieobecności.

Jeszcze tydzień temu dziennikarze TVP twierdzili nieoficjalnie, że Holecka korzysta z zaległego i bieżącego urlopu. Miała powrócić do prowadzenia głównego wydania programu informacyjnego Telewizji Polskiej w połowie czerwca. Czy znalazła się już na grafiku? – Nie wiadomo, czy będzie prowadzić program w tym miesiącu. W czerwcu nie ma jej na grafiku. Przynajmniej na razie. Nieobecność Holeckiej jest związana z powodami zdrowotnymi, nie kadrowymi – zdradził portalowi Wirtualnemedia.pl dziennikarz „Wiadomości”.

Holecka ma wrócić tak szybko jak pozwoli na to zdrowie

Z naszych informacji wynika, że kiedy tylko stan zdrowia popularnej prezenterki na to pozwoli, wróci ona do prowadzenia programu. Od naszych rozmówców z Placu Powstańców słyszymy, że nieobecność Holeckiej w żaden sposób nie jest związana z kwestiami politycznymi. Dziennikarze TVP nie chcą jednak wypowiadać się za samą zainteresowaną. Główne wydania prowadzą obecnie Edyta Lewandowska i Michał Adamczyk.

30 lat Holeckiej w TVP

Danuta Holecka z TVP jest związana od ponad 30 lat. W tym czasie m.in. prowadziła główne i poranne wydania „Wiadomości”. Została od tych obowiązków odsunięta jesienią 2010 roku (głównym dziennikiem TVP zaczęła wówczas kierować Małgorzata Wyszyńska). Wróciła w styczniu 2016 roku. Niedługo po tym jak prezesem Telewizji Polskiej został Jacek Kurski). W maju 2019 roku została szefową „Wiadomości”.

„Wiadomości” ogląda prawie 2,4 mln widzów

W maju „Wiadomości były wiceliderem programów informacyjnych. Ich oglądalność w Jedynce i TVP Info w ciągu roku zmalała o 18,42 proc., czyli o 538 tys. widzów. W maju 2021 roku wyniosła 2,38 mln osób (1,88 mln w TVP1 i 504 tys. w TVP Info). Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 19,88 proc. (rok wcześniej było to 22,74 proc.).