TVN znów może zmienić właściciela

Discovery i WarnerMedia mają się połączyć

Według amerykańskich mediów w najbliższych dniach może zostać ogłoszona fuzja należącego do telekomu AT&T koncernu WarnerMedia (w jego skład wchodzą m.in. CNN, HBO i Warner Bros.) oraz Discovery, właściciela m.in. TVN.

W weekend „Financial Times”, Bloomberg i CNBC podały, że rozmowy w sprawie fuzji WarnerMedia i Discovery są na bardzo zaawansowanym etapie. Połączenie może zostać ogłoszone w najbliższych dniach, przy czym umowy jeszcze nie podpisano, więc sprawa nie jest przesądzona.

Według ustaleń mediów w efekcie fuzji WarnerMedia i Discovery powstanie spółka notowana na giełdzie. Jej właścicielami będą obecni akcjonariusze obu koncernów, szczegóły całego procesu nie są jeszcze znane.

Połączenie firm ma pozwolić im skuteczniej walczyć z innymi gigantami medialnymi, takimi jak Disney czy Netflix.

Oba koncerny nie chciały komentować ustaleń mediów. Discovery jako firma obecna na giełdzie taką informację musi przekazać najpierw w komunikacie dla inwestorów.

WarnerMedia kupiony za 85 mld dolarów

Do WarnerMedia należą przede wszystkim nadawcy telewizyjni CNN, HBO i Cartoon Network, a także wytwórnia filmowa Warner Bros. W połowie 2018 roku firma, wówczas działająca pod nazwą Time Warner została przejęta przez operatora telekomunikacyjnego AT&T za ok. 85 mld dolarów, z czego 42,5 mld dolarów w gotówce.

Transakcję zapowiedziano jesienią 2016 roku, po czym prawie dwa lata zabrało uzyskanie zgody sądu federalnego na jej realizację. Negatywnie wypowiadał się o niej Donald Trump, już w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku zapowiedział, że ją zablokuje.

Obecnie AT&T skupia się na rynku telekomunikacyjnym, zbiera środki na zakup częstotliwości do rozwoju sieci 5G. Niedawno koncern wziął kredyt 14 mld dolarów kredytu, a w lutym br. sprzedał funduszowi TPG Capital jedną trzecią udziałów platformy telewizyjnej DirecTV za 16,25 mld dolarów. W 2015 roku kupił ją za 68 mld dolarów.

Discovery kupiło Eurosport i Scrippsa z TVN

Koncern Discovery w latach 2012-2015 roku przejął 100 proc. udziałów Eurosportu, a na początku 2018 roku za 14,6 mld dolarów kupił Scripps Networks Interacitve, ówczesnego właściciela Grupy TVN, płacąc 8,4 mld dolarów w gotówce, a resztę w swoich akcjach.

W pierwszym kwartale br. koncern zanotował wzrost przychodów o 4 proc. do 2,79 mld zł oraz spadek skorygowanego zysku OBIDA z 1,11 mld do 837 mln dolarów.

Discovery jest notowane na giełdzie Nasdaq. W zeszły piątek na koniec sesji przy kursie 35,65 dolara kapitalizacja firmy wynosiła 16,69 mld dolarów.