Na platformie Cyfrowego Polsatu, na liście kanałów można zobaczyć trzy nowe kanały znajdujące się na pozycjach 497, 498, 499. Nadawca do tej pory ich nie uruchomił, mimo że koncesje otrzymał już w 2014 roku (na Polsat Film 2), a w 2016 roku (na Polsat Reality i Polsat X). Na razie nie są one jednak dostępne dla abonentów Cyfrowego Polsatu, o czym informował portal Satkurier.pl.
Polsat X według zapisów koncesyjnych ma być kanałem o charakterze uniwersalnym, z czego 25 proc. czasu antenowego zajmą filmy fabularne, 10 proc. audycje rozrywkowe, a 10 proc. dokumenty, w tym 75 proc. czasu antenowego mają zająć audycje powtórkowe (pozostałe rodzaje audycji nie są określone). Koncesja na nadawanie tego programu wygasa 6 marca 2026 roku.
Polsat Film 2 ma emitować filmy i seriale, nadawca miał rozpocząć nadawanie miesiąc od otrzymania koncesji (dostał ją 25 kwietnia 2014 roku). Decyzja KRRiT wygasa 24 kwietnia 2024 roku.
Natomiast Polsat Reality – programy rozrywkowe, filmy dokumentalne i fabularne, koncesja na ten kanał obowiązuje od 7 marca 2016 roku do 6 marca 2026 roku.
Nadawca do czasu publikacji artykułu nie odpowiedział na nasze pytania w sprawie startu kanałów.
Rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska poinformowała nas, że organ wysłał do Telewizji Polsat wezwanie do rozpoczęcia nadawania 8 marca 2021 roku. Zwraca też uwagę, że – według przepisów – nadawca z uzasadnionych powodów ma możliwość zawieszenia nadawania na 3 miesiące.
Koncesję KRRiT może cofnąć, jeśli pomimo wezwania przewodniczącego Krajowej Rady nadawca nie rozpoczął rozpowszechniania programu w terminie ustalonym w koncesji lub trwale zaprzestał wykonywania rozpowszechniania programu (czyli w terminie 3 miesięcy, chyba że wykaże, że opóźnienia były spowodowane przez czynniki niezależne od nadawcy).
Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat, do której należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel, Eleven Sports i większościowy pakiet akcji Netii, w ub.r. osiągnęła rekordowe w swojej historii przychody sprzedażowe w wysokości 11,96 mld zł oraz wzrost zysku netto z 1,11 do 1,15 mld zł.