Radio SuperNova ma ruszyć w maju

Zastąpi Radio Wawa

Zbigniew Benbenek właściciel grupy ZPR

Sieć Radio Wawa ma wkrótce zmienić nazwę i format. Kilkanaście stacji nadających pod tą marką ma już w maju nadawać jako SuperNova. Pojawi się w nich więcej kontentu o charakterze informacyjno-publicystycznym, a antenę zdominuje polska mainstreamowa muzyka – wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

Radio Wawa oprócz Warszawy nadaje także m.in. w Szczecinie, Krakowie, Gdańsku, Opolu czy Rzeszowie. Ale jesienią ub.r. jego nadawca złożył do KRRiT wniosek o zmianę nazwy. – Nie ukrywaliśmy, że mieliśmy problem z tym, jak nazwa Wawa jest odbierana w innych miastach poza Warszawą – przyznaje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej ZPR Media, do której należy Wawa.

KRRiT zgodziła się na zmianę nazwy pod koniec zeszłego roku.

Od tego czasu trwały prace nad nowy formatem, którym ma się wyróżniać SuperNova. Z naszych informacji wynika, że SuperNova ma mieć dużo więcej kontentu o charakterze informacyjno-publicystycznym niż Wawa. W jego tworzenie bardziej zaangażują się dziennikarze „Super Expressu” (także należy do ZPR), a także innych tytułów grupy. Będą gośćmi, a także prowadzącymi audycję poradnikową. Pojawią się wejścia reporterskie i stałe pozycje, jak „Super Sport” czy „Super Moto”. Do tej nowej formuły ma bardziej pasować mainstreamowa muzyka. To wciąż ma być polska muzyka, antenę ma zdominować art pop. SuperNova ma także zrezygnować z nadawania disco polo, co ma dać stacji większą szansę na otwarcie się na duże miasta.

„Ma celować w gusta mieszkańców miast”

– Będziemy bardziej celować w gusta mieszkańców dużych miast – mówi nam Paweł Szaniawski, wiceprezes Radia Eska i prezes zarządu spółek, do których należą koncesje Radia Vox FM, Eska Rock i Wawa. – Format muzyczny zostanie doprecyzowany po ukończeniu trwających badań muzycznych, a jego szczegóły wolelibyśmy ujawnić bliżej momentu startu. Zgodnie z koncesją planujemy nadawanie nadal wyłącznie polskiej muzyki. Na antenie pojawią się aktualne polskie przeboje oraz utwory z lat 80-tych, 90-tych i powstałe po 2000 roku dodaje.

Jak wynika z naszych informacji kończą się prace nad nową ramówkę radia. Mają ją zdominować audycje prezenterów Radia Wawa. Katarzyna Żochowska i Kuba Adamik mają prowadzić codzienne poranne pasmo, a popołudniowe – Piotr Jachim i Kamil Kowalski.

Czy to oznacza, że stacja zadebiutuje już wkrótce? – Jeśli planów nie pokrzyżuje pandemia – w maju – precyzuje Paweł Szaniawski. Z kolei Zbigniew Benbenek podkreśla, że nowa stacja poza formatem ma być także w przyszłości mocnym produktem internetowym. Dlatego będzie mocniej stawiała na podcasty. – Internet to przyszłość radia. Coraz więcej jest stacji, które mocno stawiają na takie rozwiązania, czego przykładem jest Newonce czy ostatnio RMF24.pl – mówi Benbenek.

– Planujemy udostępnienie treści infotainmentowych z anteny m.in. na nowej stronie internetowej i w aplikacji radiowej. Będą to wywiady z gwiazdami, felietony, podcasty sportowe – dodaje Paweł Szaniawski.

Za przygotowanie nowego formatu odpowiada obecna dyrekcja Radia Wawa. Dyrektorem programowym pozostaje Anna Paluszek, dyrektorem muzycznym – Paweł Wiszniewski, a dyrektorem promocji – Anna Wróblewska.

Wawa nadawała od 1992 roku

Wawa zadebiutowała w 1992 roku. Właścicielem stacji jest Grupa Radiowa Time (wchodząca w skład Grupy ZPR Media) do której należą m.in. Eska Rock, Eska, Vox FM oraz Radio Plus.

Pod koniec lipca ub.r. Radio Wawa 106 FM otrzymało zgodę na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym na częstotliwości 106 MHz w Paprotni i okolicach.

Ostatnio informowaliśmy, że z Radia Wawa (Grupa ZPR Media) z końcem marca odszedł dziennikarz i prezenter Rafał „Wodzu” Wodziński.

Z kolei do ekipy dziennikarzy Radia Wawa dołączył Piotr Grządkowski, uczestnik ubiegłorocznej edycji Radio Akademii – kursu dla prezenterów radiowych.

Według badania Radio Track od grudnia do lutego br. sieć Radio Wawa miała 1,55 proc. udziału w rynku słuchalności.