Jacek Harłukowicz został nominowany za artykuł „Międzynarodówka z polskimi fanami Adolfa Hitlera”, Janusz Schwertner – za tekst „Miłość w czasach zarazy”, a Andrzej Stankiewicz – za tekst „Koronawirusowi szulerzy z rządu. W starciu z zarazą polskie państwo skapitulowało”.
Ich artykuły otrzymały najwięcej głosów od członków kapituły. Do tegorocznej edycji Nagrody im. Dariusza Fikusa zgłoszono ponad 100 prac, w konkursie mogą uczestniczyć artykuły zamieszczone w prasie lub internecie w minionym roku kalendarzowym.
Skazane dziennikarki Biełsatu z nagrodą specjalną
Z kolei laureatkami Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa zostały Daria Czulcowa i Kaciaryna Andrejewa z telewizji Biełsat, które w połowie lutego br. zostały skazane na dwa lata pobytu w kolonii karnej za relacjonowanie wydarzenia upamiętniającego zmarłego opozycjonistę. Dziennikarki uznano za winne „organizacji zamieszek”.
Nagrodę specjalną przyznano im „za niezłomne wykonywanie zawodu dziennikarza w warunkach wymagających ogromnej osobistej odwagi”, podkreślając, że to „znak solidarności ze wszystkimi dziennikarzami na Białorusi, którzy są represjonowani przez władze”.
Nagrody im. Dariusza Fikusa. Organizujący konkurs Press Club Polska zapowiedział, że data zostanie ustalona po zniesieniu ograniczeń związanych z epidemią.
W kapitule tegorocznej edycji Nagrody im. Dariusza Fikusa 2021 są Leszek Będkowski („Polityka”), Robert Feluś („Wprost”), Łukasz Fikus (syn Dariusza Fikusa), Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”), Piotr Mieśnik (Wp.pl), Wojciech Rogacin („Polska The Times”), Jadwiga Sztabińska (Press Club Polska), Bartosz Węglarczyk (Onet.pl), Rafał Zakrzewski („Gazeta Wyborcza”) oraz Marcin Żyła („Tygodnik Powszechny”).
W ub.r. Nagrodę im. Dariusza Fikusa przyznano Magdalenie Gałczyńskiej z Onetu za serię tekstów „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości”, a nagrodę specjalną otrzymali Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban za pomoc w sprowadzeniu z Syrii do Polski małżeństwa dziennikarzy Assmy i Omara Al-Halabich z rodziną.