Polityk partii Gowina ma wejść do zarządu Telewizji Polskiej

Wojciech Kasprowski

Wojciech Kasprowski, polityk Porozumienia ma zostać kandydatem na członka zarządu Telewizji Polskiej – potwierdziliśmy w swoich źródłach. Jego pojawienie się przy Woronicza 17 ma być elementem politycznej gry w Zjednoczonej Prawicy.

Wojciech Kasprowski ma zostać kolejnym kandydatem do zarządu Telewizji Polskiej, choć nie posiada żadnego doświadczenia medialnego. Jest pracownikiem Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. To polityk, który w 2019 roku startował w wyborach parlamentarnych z listy PiS w okręgu chrzanowskim, jest członkiem Porozumienia. Mimo tego, według informacji Onet.pl miał nie otrzymać rekomendacji tego ugrupowania do ubiegania się o stanowisko kierownicze przy Woronicza 17, z kolei zgodę na jego wejście do zarządu miał już wyrazić prezes TVP Jacek Kurski.

Informację o kandydaturze Kasprowskiego jako pierwszy podał Wprost.pl, a to, że ma on realne szanse na dołączenie do kierownictwa publicznej telewizji, potwierdza również nasze źródło. – To osoba lojalna wobec Adama Bielana, to jego wieloletni były dyrektor biura w Parlamencie Europejskim. Pytaniem pozostaje czy na pewno Jarosław Gowin jest „szczęśliwy” z tego powodu – mówi nam osoba znająca kulisy rozgrywek w Zjednoczonej Prawicy.

Na naszą uwagę, że jest to czynny polityk i bez żadnego doświadczenia w mediach odpowiada: – To byłaby też pierwsza kandydatura wprost polityczna. Jacek Kurski też był politykiem, ale był dziennikarzem. Kasprowski nie ma żadnego doświadczenia w mediach. To sytuacja politycznie wymuszona, jeżeli się potwierdzi to jest to układanka wewnątrz obozu rządzącego, a niestety nie merytoryczna – stwierdza nasz rozmówca.

Posiedzenie RMN odbędzie się 11 lutego

W czwartek, 4 lutego odbywało się posiedzenie Rady Mediów Narodowych, która decyduje o powoływaniu i odwoływaniu władz spółek mediów publicznych. Ostatecznie jednak podczas obrad nie pojawił się punkt o zmianach w zarządzie TVP. RMN wybrała m.in. nowego prezesa Radia Szczecin i składy rad programowych w wybranych spółkach Polskiego Radia i TVP.

Natomiast jeszcze tego samego dnia przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański poinformował pozostałych członków o kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się 11 lutego. W harmonogramie obrad nie ma oficjalnie punktu o powołaniu nowego członka TVP, a jedynie przyjęcie protokołu z poprzedniego zebrania oraz dyskusja nad projektami zmian w statutach spółek publicznej radiofonii i telewizji.

Niewykluczone jednak, że porządek obrad zostanie uzupełniony o nowy punkt już po rozpoczęciu obrad. Tak się zdarzało w przeszłości, w przypadku istotnych decyzji Rady – wystarczy, że zgodę na taki ruch wyrazi większość (3 członków na 5).