Polskie Radio i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach zawartego porozumienia o współpracy będą oferowali wspólnie możliwość odbycia praktyk studenckich w publicznym radiu. – Wierzę, że współpraca Polskiego Radia i Uniwersytetu, która otwiera się dziś na nowy obszar, przyniesie dobry owoc ze względu na łączące nas wartości oraz wspólną misję – komentuje Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.
Porozumienie o współpracy między uczelnią a Polskim Radiem Agnieszka Kamińska – prezes Polskiego Radia oraz ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski – rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podpisali w tym tygodniu.
Obejmuje ono możliwość odbywania praktyk przez studentów UKSW do końca obecnego roku akademickiego, przede wszystkim przez osoby, które wybrały kierunek dziennikarski. Szkolenia będą się odbywały w ramach realizacji nowego projektu Akademii Radiowej Polskiego Radia.
Jej powstanie ogłaszała prezes Polskiego Radia pod koniec września 2020 roku i zapowiadała jako „serię specjalistycznych kursów kształcących przyszłych reporterów, wydawców i realizatorów radiowych”.
– Chętnie powitamy w naszych progach studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z wielką radością przyjmiemy studentów zarówno dziennikarstwa, jak i innych kierunków. Wierzę, że współpraca Polskiego Radia i Uniwersytetu, która otwiera się dziś na nowy obszar, przyniesie dobry owoc ze względu na łączące nas wartości oraz wspólną misję – zapowiada Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.
Nauka zadawania pytań, warsztaty z logopedą
Z kolei ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski – rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego uważa, że „porozumienie doskonale wpisuje się w obchody 2021 roku, który decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.
Z informacji, jaka widnieje na stronie informującej o Akademii Radiowej Polskiego Radia możemy się dowiedzieć, że rekrutacja na kurs reportera radiowego trwała od 20 stycznia do 2 lutego 2021 roku, a pierwszy kurs ma wystartować jeszcze w lutym. Jego absolwenci odbędą warsztaty z logopedą, nauczą się redagować serwisy informacyjne czy zadawać pytania.
Polskie Radio posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy. Natomiast przez internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców.
Nie tylko Polskie Radio
W ostatnim czasie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego podpisał umowy o współpracy w zakresie szkolenia studentów także z Polską Agencją Prasową i Telewizją Polską. Pierwsza z nich zakłada przygotowywanie studentów do pracy w mediach, druga zapewnia im miejsca do praktyk w zawodzie w programach informacyjnych TVP.