Robert Kwiatkowski członkiem Rady Mediów Narodowych

Robert Kwiatkowski

Poseł Lewicy Robert Kwiatkowski został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudy w skład Rady Mediów Narodowych. Zastąpił w niej Grzegorz Podżornego, który zrezygnował w sierpniu br.

Decyzję prezydenta ogłosił w piątek po godzinie 17:00 jego rzecznik prasowy Błażej Spychalski.

– Informuję że Prezydent RP Andrzej Duda powołał postanowieniem z dnia 10 grudnia br. w skład Rady Mediów Narodowych pana Roberta Kwiatkowskiego zgłoszonego przez Klub Parlamentarny Lewica” – napisał Spychalski na Twitterze.

Jak informowaliśmy na początku listopada, Kwiatkowski był jednym z dwóch kandydatów na miejsce w RMN. Koalicja Obywatelska zgłosiła do tej funkcji swojego polityka Pawła Olszewskiego.

Informuję że Prezydent RP @AndrzejDuda powołał postanowieniem z dnia 10 grudnia br. w skład Rady Mediów Narodowych pana Roberta Kwiatkowskiego zgłoszonego przez KP Lewica.

— Błażej Spychalski (@spychalski_b) December 11, 2020

Kwiatkowski w Radzie Mediów Narodowych za Podżornego

Robert Kwiatkowski w Radzie Mediów Narodowych zajmie miejsce Grzegorza Podżornego, który w połowie sierpnia zrezygnował z tej funkcji. – Po początkowej zgodzie na wprowadzenie pewnych cywilizowanych ram funkcjonowania Rady, czyli uchwaleniu regulaminu RMN, stopniowo zasadą działania Rady stawał się chaos i bieżące partyjne potrzeby – uzasadnił Podżorny w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

W latach 1996-1998 Robert Kwiatkowski był członkiem KRRiT, a w latach 1998-2004 był prezesem Telewizji Polskiej. W latach 1992–1996 był dyrektorem, a następnie współwłaścicielem polskiej filii niemieckiej agencji reklamowej E/B/D Interpartners. W 1993 roku został członkiem rady nadzorczej Polskiego Radia, w 1995 roku pracował w sztabie wyborczym Aleksandra Kwaśniewskiego w czasie kampanii prezydenckiej.

W latach 2009-2011 był prezesem firmy telekomunikacyjnej Hawe. W 2012 zaczął współpracę z Ruchem Palikota jako członek rady programowej jego think tanku, w 2013 roku został wiceprzewodniczącym stowarzyszenia Europa Plus oraz członkiem zarządu nowej partii Janusza Palikota Twój Ruch. W 2014 roku bez powodzenia startował z listy Europa Plus Twój Ruch w wyborach do europarlamentu, ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego.

Jesienią ub.r. Robert Kwiatkowski został wybrany do Sejmu z listy SLD w okręgu toruńskim, uzyskał 13,9 tys. głosów.

Rada Mediów Narodowych działa od 4,5 roku

W obecnym składzie RMN oprócz są były poseł PiS Krzysztof Czabański (jako przewodniczący), posłanka PiS Joanna Lichocka i europosłanka PiS Elżbieta Kruk (wszyscy zostali zgłoszeni przez Zjednoczoną Prawicę i wybrani przez Sejm) oraz Juliusz Braun (wskazany przez Platformę Obywatelską i powołany przez prezydenta).

Zdecydowana większość decyzji Rady Mediów Narodowych była podejmowana głosami trojga członków wskazanych przez Zjednoczoną Prawicę.

Rada Mediów Narodowych została powołana w połowie 2016 roku. Odpowiada przede wszystkim za powoływani i odwoływani członków zarządów i rad nadzorczych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Na początku grudnia Senat przyjął projekt ustawy likwidującej Radę Mediów Narodowych oraz przenoszącej jej kompetencje z powrotem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Projekt, za którym głosowało 49 senatorów, a 48 był przeciw, został skierowany do Sejmu. –

Projekt ustawy o uchyleniu ustawy o Radzie Mediów Narodowych nie przenosi kompetencji RMN do KRRiT, a przywraca stan, który był do 2015 r., kiedy o tym, kto może startować w konkursach do rad nadzorczych mediów publicznych, decydowały niektóre wydziały niektórych uczelni – skomentował Krzysztof Czabański.