Policja wycofała zarzuty wobec dziennikarki „Gazety Wyborczej” relacjonującej Strajk Kobiet

Policja wycofała się z zarzutów, jakie stawiała krakowskiej dziennikarce „Gazety Wyborczej” Angelice Pitoń, po tym jak relacjonowała ona protest w Zakopanem zorganizowany przez Strajk Kobiet. Funkcjonariusze wyjaśniają, że decyzję podjęto po przeanalizowaniu dowodów. – Wciąż czekam na oficjalne pismo w tej sprawie – skomentowała dziennikarka.

Na początku listopada w Zakopanem Pitoń relacjonowała jeden z marszów protestacyjnych organizowanych przez Strajk Kobiet, w którym uczestniczyła Marta Lempart. Gdy dziennikarka stała poza zgromadzeniem, rozmawiając z uczestniczkami protestu, podeszło do niej dwóch policjantów, którzy wylegitymowali ją pod pozorem nieutrzymywania dystansu społecznego. Angelika Pitoń po paru dniach dostała wezwanie na przesłuchanie policyjne, a tam postawiono jej dwa zarzuty: poruszanie się w miejscu publicznym bez maseczki oraz używanie nieprzyzwoitych słów. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl dziennikarka mówiła: – To zarzuty wyssane z palca i próba zastraszenia mnie.

W czwartek Pitoń poinformowała na profilu facebookowym, że policja umarza jej sprawę. – Jako obywatelka, wciąż czekam na oficjalne pismo w tej sprawie. Chciałabym podziękować kolegom i koleżankom po fachu, znajomym i przyjaciołom, NGO’som i aktywistom oraz czytelnikom, którzy przez ostatnie dni przekazywali mi swoje wsparcie, oferowali pomoc, stanęli za mną murem – skomentowała.

W opublikowanym na Wyborcza.pl tekście zacytowano Romana Wieczorka, rzecznika zakopiańskiej policji, który mówi, że postępowanie zakończono wnioskiem o odstąpienie kierowania wniosku o ukaranie do sądu.

– Czyli inaczej mówiąc: sprawę umorzono. Zdecydowały okoliczności zdarzenia, ustalone ostatecznie po przesłuchaniach świadków i analizie materiałów – informuje rzecznik. W sprawie Angeliki Pitoń interweniowała organizacja Reporterzy bez Granic.

W poniedziałek po południu policja zatrzymała też na kilka godzin inną dziennikarkę pracującą m.in. dla „Gazety Wyborczej” – Agatę Grzybowską, fotoreporterkę Agencji RATS. Brała udział w demonstracji przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dziennikarce zarzucono naruszenie nietykalności policjanta.