Dziennikarz Marcin Pośpiech odszedł z Programu III Polskiego Radia, z którym był związany przez 11 lat. W stacji prowadził audycje publicystyczne i podróżnicze. – Są momenty kiedy trzeba walczyć, a są takie, kiedy trzeba złożyć broń, bo nie ma już możliwości, aby iść dalej – komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl swoje odejście dziennikarz.
– To daty których nigdy nie zapomnę. 11.08.2009 – mój pierwszy dzień w Trójce i dziś 22.10.2020 – mój dzień ostatni przy Myśliwieckiej 3/5/7 – poinformował w czwartek Marcin Pośpiech. –
Ponad jedenaście pięknych lat, za które jestem bardzo wdzięczny. Trójka pokazała mi, że marzenia się spełniają! To przekonanie zabieram z Myśliwieckiej w dalszą drogę… – wyliczył. – Dziękuję wszystkim przyjaciołom z radia, praca z Wami była zaszczytem. Kłaniam się też najwspanialszym na świecie słuchaczom, dziękuję! – podkreślił dziennikarz.
„Są momenty, kiedy trzeba złożyć broń”
W rozmowie z nami zaznaczył, że do 26. października nie może komentować, gdzie będzie pracować. – Jeżeli chodzi o Radio Nowy Świat czy Radio 357 to mogę powiedzieć, że byłoby miło kiedyś się zobaczyć, nie wykluczam niczego w przyszłości. Będę co prawda pracować w innym miejscu, ale nie zrywam kontaktu z kolegami – zaznaczył.
Pytany przez nas, dlaczego odchodzi z Trójki stwierdza, że „szeroko opisywaliśmy to, co się wydarzyło w radiu”. – Nie chcę mówić źle o byłym pracodawcy, o instytucji. Wszystko jest wiadome od Listy Przebojów, poprzez odwołanie Kuby Strzyczkowskiego. Nie chcę jednak krytykować, bo mam dużo dobrych wspomnień związanych z tym miejscem, z instytucją z długą tradycją i historią. Kocham Polskie Radio i Trójkę, nie chciałem odchodzić, ale jest, jak jest. Są momenty kiedy trzeba walczyć, a są takie, kiedy trzeba złożyć broń, bo nie ma już możliwości, aby iść dalej – komentuje Marcin Pośpiech dla portalu Wirtualnemedia.pl.
Marcin Pośpiech początkowo przygotowywał materiały reporterskie do „Zapraszamy do Trójki”, m.in. relacje w wielu krajów z całego świata, relacjonował też Forum Ekonomiczne w Davos. Z czasem prowadził też niektóre audycje, m.in. „Puls Trójki”, „Salon polityczny Trójki”, „Trzy strony świata”, „Żyjemy w Europie”, „Przegląd prasy”, „Audycja pod- Różna”, a od jesieni 2017 roku także „Zapraszamy do Trójki”.
W połowie sierpnia Pośpiech miał zastąpić ówczesnego dyrektora Trójki Kubę Strzyczkowskiego jako gospodarz „Za, a nawet przeciw”. Kilka dni później Strzyczkowski został odwołany przez prezes Polskiego Radia.
Trójka z nową ramówką, bez wielu dziennikarzy i wydawców
Po dymisji Kuby Strzyczkowskiego z Trójką rozstała się grupa dziennikarzy i wydawców. W drugiej połowie września z rozgłośni odeszli Patrycjusz Wyżga, Katarzyna Pruchnicka, Grażyna Dobroń, Edyta Kocemba, Aleksandra Budka Roma Leszczyńska, a współpracę zakończył Tomasz Rożek (dołączył do zespołu z Dariuszem Rosiakiem na czele tworzącego podcast „Raport o stanie świata”), a Marcin Łukawski odszedł po 24 latach pracy.
W połowie września z rozgłośnią po 23 latach pracy rozstał się dziennikarz muzyczny Piotr Stelmach. W zeszłym tygodniu z Polskim Radiem pożegnała się Gabriela Darmetko, która oprócz Trójki pracowała też w Jedynce i Radiu BiS.
Wcześniej ze stacji odeszli m.in. Beata Pawlikowska, Tomasz Michniewicz (oboje na antenę stacji zaprosił Strzyczkowski), a także związani z rozgłośnią dłużej Jan Kałucki (przeszedł do Canal+ Sport), Katarzyna Borowiecka (prowadzi zbiórkę na internetowy podcast) i Marcin Cichoński.
W połowie września Trójka ogłosiła, że przejdzie do niej Łukasz „Ciechan” Ciechański, poprzednio związany z Rock Radiem. Jednocześnie na antenie stacji zadebiutowali Witold Lazara i pracujący na co dzień w TVP Info Karol Gnat.
Według badania Radio Track w trzecim kwartale br. Trójka miała rekordowo niski udział w rynku słuchalności – 3,3 proc., o 1,3 pkt proc. mniej niż rok wcześniej.
W miejsce Kuby Strzyczkowskiego dyrektorem Trójki został Michał Narkiewicz-Jodko, który nadal jest dyrektorem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Natomiast na wicedyrektorów stacji powołano Marka Wiernika i Piotra Kordaszewskiego.
Z początkiem października w Trójce wprowadzono pierwsze audycje z nowej ramówki, w tym tygodniu podano jej szczegóły: są w niej audycje m.in. Piotra Barona, Marka Wiernika, Michała Margrańskiego, Wojciecha Ossowskiego i Radosława Okraski.