Z informacją o terminie upływu kadencji i wygasania mandatów we wtorek zapoznali się członkowie Rady Mediów Narodowych.
Zgodnie z interpretacją Rady Mediów Narodowych kadencje członków rad nadzorczych i zarządów spółek mediów publicznych powołanych w pierwszej połowie 2016 roku przez ministra skarbu są pięcioletnie. Tzw. mała nowelizacja ustawy medialnej wykreśliła zapis o długości kadencji i RMN przyjęła, że zastosowanie mają przepisy kodeksu spółek handlowych, które mówią o tym, że kadencja jest maksymalnie pięcioletnia.
Uchwalone w październiku 2016 roku statuty spółek medialnych przewidują, że członkowie zarządów i rad nadzorczych powoływani są na okres wspólnej kadencji (w przypadku zarządów trwa cztery lata, rad nadzorczych – trzy). Wspólność kadencji ma zastosowanie tylko do osób powołanych przez RMN. W części rad nadzorczych zasiadają osoby powołane zarówno przez ministra skarbu (ich kadencja trwa pięć lat), jak i RMN (trzy lata).
W przypadku Telewizji Polskiej kadencja zarządu, który tworzą prezes Jacek Kurski i członek zarządu Mateusz Matyszkowicz, upłynie 12 października 2020 roku, bo 12 października 2016 roku RMN powołała Jacka Kurskiego i tym samym rozpoczęto „pierwszą” wspólną kadencję. Łącznikiem był Mateusz Matyszkowicz (Kurski w 2020 roku przez dwa miesiące nie był w zarządzie). Ich mandaty wygasną jednak w połowie 2021 roku wraz z zatwierdzeniem przez walne zgromadzenie sprawozdania finansowego za 2020 rok.
Wtedy również wygasną mandaty członków rady nadzorczej PAP: Macieja Świrskiego, Tomasza Gizińskiego i Agnieszki Glapiak, a także prezesa Radia Szczecin Artura Kubaja, Joanny Dadas z rady nadzorczej Radia Wrocław, Karola Zgódki z rady nadzorczej Radia Lublin oraz Moniki Wyszomirskiej-Łapczyńskiej i Maciej Koziołockiego z rady nadzorczej Radia PiK. Cała ósemka powołana została przez RMN.
– Zaproponowałem, by Rada Mediów Narodowych ustaliła z odpowiednim wyprzedzeniem, iż stanowiska te będą obsadzane w trybie konkursów i opracowała zasady konkursów na zwalniane stanowiska – informuje Juliusz Braun, członek RMN. – Zgodnie z deklaracją przewodniczącego temat ten zostanie podjęty po uzupełnieniu składu RMN – dodaje.
Z kolei np. kadencja prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej upływa 16 lutego 2021 roku, czyli w dniu, w którym upłynęłaby kadencja Barbary Stanisławczyk, powołanej przez RMN 16 lutego 2017 roku (łącznikiem wspólnej kadencji byli Mariusz Staniszewski i Andrzej Rogoyski). Mandat Kamińskiej wygaśnie w połowie 2022 roku, podobnie jak prezesów np. Radia dla Ciebie Tadeusza Deszkiewicza (kadencja pięcioletnia upływa 11 lutego 2021 roku) i prezesa Radia Olsztyn Leszka Sobańskiego (upływa 25 kwietnia 2021 roku).