Mandat członków zarządu i rad nadzorczych upływa w momencie odbycia się walnych zgromadzeń, które zatwierdzą sprawozdania finansowe za 2020 rok . Dotyczy to każdej ze spółek osobno: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej oraz regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Będzie to zatem nie wcześniej niż połowa 2021 roku.
Przykładowo: na początku sierpnia br. Jacek Kurski został prezesem TVP nie na całą, czteroletnią kadencję, a na jej dokończenie. Oznacza to, że jego kadencja upływa w październiku br., ale mandat do sprawowania funkcji prezesa będzie obowiązywać minimum do czerwca 2021 – czasu zebrania się walnego zgromadzenia.
Rada Mediów Narodowych w niepełnym składzie
Spytaliśmy szefa Rady Mediów Narodowych – czy w związku z faktem, że Rada Mediów Narodowych nadal nie została uzupełniona o jej piątego członka – organ będzie podejmować uchwały w konkretnych sprawach i czy w tej sytuacji będą one ważne.
– Nie będziemy podejmować żadnych uchwał, tylko omówimy terminy wygaśnięcia kadencji i ważności mandatów członków zarządów i rad nadzorczych spółek. Będziemy mieć orientację, co nas czekać, mamy opinię prawną na ten temat. Będą to terminy najwcześniej w połowie przyszłego roku – tłumaczy nam Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Po rezygnacji Grzegorza Podżornego z funkcji członka Rady, obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o RMN, gdyż w obecnym kształcie nie przewiduje ona procedur powoływania przez prezydenta nowego członka, w przypadku, gdy jego nominat zrezygnuje przed upływem kadencji.
W obecnym składzie RMN oprócz Juliusza Brauna są były poseł PiS Krzysztof Czabański (jako przewodniczący), posłanka PiS Joanna Lichocka i europosłanka PiS Elżbieta Kruk, wszyscy zostali zgłoszeni przez Zjednoczoną Prawicę.