Mateusz Morawiecki, historycy i dziennikarze w zagranicznych mediach o polskiej historii z okazji 40-lecia Solidarności

Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki, wybitny amerykański historyk Timothy Snyder czy słynny reporter „Washington Post” Michael Dobbs wzięli udział w projekcie „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność”. Projekt stworzono z okazji 40-lecia powstania „Solidarności”.

W najbliższych dniach teksty z Polski pojawią się w największych gazetach na świecie. „Solidarność musimy uczynić projektem dla całej Europy – jest naszą propozycją na nadchodzące dekady rozwoju” – pisze premier Mateusz Morawiecki w tekście, który pojawi się m.in. we włoskiej „La Repubblica”, francuskim „L’Opinion”, szwedzkim „Goeteborgs-Posten” czy czeskich „Lidovych Novinach”.

„+Solidarność+ był to fenomen niewyobrażalny w skali całego bloku sowieckiego. Coś, co wywołało ogólnoświatowe zdumienie i jednocześnie podziw. Po serii strajków robotniczych w stoczniach i innych zakładach pracy w całej Polsce despotyczna partia komunistyczna musiała wreszcie się ugiąć” – podkreśla Morawiecki.

Premier wyjaśnia, że „Solidarność” była „formalnie organizacją związkową, ale w istocie stanowiła ogólnonarodowy ruch społeczny, który połączył miliony Polaków w jedną, pełną wiary wspólnotę”.

„Skąd płynęła ta wiara? Czerpaliśmy ją, i czerpiemy do dziś, z wielowiekowej tradycji politycznej – umiłowania wolności i demokracji. Z przywiązania do Europy, której Polska była aktywną częścią od tysiąca lat. A także z natchnienia, które wzbudził w polskim społeczeństwie papież Jan Paweł II – jego wybór na Stolicę Piotrową był dla Polaków nieustającym źródłem nadziei i siły. Dziś, po latach, widać bardzo wyraźnie, że +Solidarność+ była kamykiem, który spowodował lawinę i w efekcie upadek żelaznej kurtyny w 1989 roku. Dzięki +Solidarności+ Polska wyzwoliła się spod sowieckiej strefy wpływów, a Europa mogła znowu stać się jedną całością”.

Morawiecki: duch „Solidarności” potrzebny współczesnej Europie

Ten sam duch „Solidarności” potrzebny jest także współczesnej Europie – przekonuje Morawiecki. „Razem znaleźliśmy się na zakręcie i razem musimy z niego wyjść na prostą – jako jedna wspólnota. Dlatego tak ważne jest, by w momencie próby nad egoizmem zwyciężyła postawa autentycznej współpracy. Pragniemy Europy silnej, tak jak chcemy silnej Polski. Jestem przekonany, że będziemy zdolni kształtować wspólną przyszłość o tyle, o ile dziedzictwo +Solidarności+ przyjmiemy jako fundament naszych działań” – pisze premier.

Ależ się cieszę😊z tych wielu stron opowieści o Polsce, które ruszają do ludzi w świecie. Opowiadamy Polskę, opowiadamy nasze DNA. Bez reklam. Świetnymi piórami Autorów @Najwazniejsze. Z wielkim zainteresowaniem partnerskich redakcji.

Bardzo prosimy o kciuki.

🇵🇱 #Solidarnosc40 pic.twitter.com/BXSlImgXG3

— Eryk Mistewicz (@ErykMistewicz) August 27, 2020

Timothy Snyder zauważa z kolei, że powstanie „Solidarności” to jedno z najważniejszych wydarzeń w skali Polski, ale też świata pod koniec XX wieku.

Michael Dobbs, były reporter „The Washington Post”, obecny wówczas w Gdańsku, pisze zaś o strajkach w stoczni: „Oczywiście wtedy jeszcze nikt się nie domyślał, że w ten sposób zaczynał się koniec komunizmu – to stało się jasne dopiero w 1989 roku”.

O Polsce w światowych mediach napisali też prof. Ryszard Bugaj, który podkreślił, że „szesnaście miesięcy +Solidarności+ pokazało, że Polacy gotowi są do podjęcia budowy suwerennego i demokratycznego państwa”, i prof. Wojciech Roszkowski – zauważając, że „+Solidarność+ stała się zalążkiem upadku komunizmu i zmian w globalnym układzie sił”.

Prof. Aleksander Surdej, polski ambasador przy OECD, tłumaczy, dlaczego system komunistyczny był gospodarczo niewydolny, a Vaira Vike-Freiberga, Vytautas Landsbergis i prof. Csaba Gyoergy Kiss wyjaśniają, jak rewolucja „Solidarności” zmieniła cały region.

Od jutra we Francji czytamy dobre rzeczy o Polsce. I Polakach.

🇵🇱#Solidarnosc40
Timothy Snyder
Jan Rokita
Mateusz Morawiecki
Wojciech Roszkowski
Ryszard Bugaj
Piotr Biłos
Vitautas Landsbergis
Aleksander Surdej
Paweł Jabłoński
Eryk Mistewicz
Michał Kłosowski
Mateusz Krawczyk i in https://t.co/hQ8HJzT3eF

— Wszystko Co Najważniejsze (@Najwazniejsze) August 27, 2020

Za projekt odpowiada Instytut Nowych Mediów

Projekt „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność” przygotowany został przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu polskiej dyplomacji, Polskiego Funduszu Rozwoju, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji State of Poland i Polskiej Agencji Prasowej.

„Solidarność jest silnie wpisana w polskie DNA. Trudno więc wyobrazić sobie lepszą okazję do rozsnucia opowieści o Polakach – wolnych ptakach, odpowiedzialnych, solidarnych, niedających zamknąć się w klatkach” – mówi PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Gdy czytelnikom na całym świecie przypomni się tamten czas, łatwiej będzie im zrozumieć polską duszę – dodał.

Wszystkie teksty z projektu dostępne będą na stronie Solidarnosc40.pl.

To kolejna w br. taka akcja organizowana przez Instytut Nowych Mediów. W połowie sierpnia ukazały się artykuły w zagranicznych mediach z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920, w maju br. – teksty o Janie Pawle II w stulecie jego urodzin, natomiast w styczniu br. w ramach akcji „The truth must not die” polscy politycy m.in. prezydent Andrzej Duda czy premier Mateusz Morawiecki, napisali artykuły do zagranicznych mediów o naszej historii.